Nemški zdravniki so z nasvetom, kako se izogniti padcu na poledenelih tleh, na marsikateri obraz zvabili nasmeh. A to ne pomeni, da je nasvet slab, nasprotno, gre za preizkušeno tehniko, ki jo uporabljajo mojstri preživetja v ledu, snegu in mrazu – pingvini.
"Da bi preprečili padce, Nemško združenje ortopedov in travmatoloških kirurgov (DGOU) pešcem svetuje, naj hodijo počasi in delajo kratke podrsavajoče korake. To počnejo pingvini. Ko hodijo, je središče telesa poravnano s sprednjo nogo, ki se zato z vsemi točkami dotika tal. Noga, na kateri je teža, je v pravem kotu s tlemi, rahlo naprej nagnjeno telo pa zagotavlja večjo stabilnost. S tem se zmanjša tveganje za izgubo ravnotežja na zrcalno gladki površini," so pojasnili pingvinjo tehniko hoje.
Nemčijo tako kot Slovenijo v prihodnjih dneh čakajo izrazito nizke temperature. Kako poskrbeti, da nam ne bodo prišle do živega? Nekaj nasvetov so nanizali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
- Kadar so temperature izredno nizke in še posebej, če piha tudi veter, se zadržujmo v zaprtih prostorih, zunaj pa čim krajši čas.
- Bodimo pozorni na tresenje od mraza. To je pomemben znak, da telo izgublja toploto. Če tresenje ne preneha, se umaknemo v topel prostor.
- Poskrbimo za varno ogrevanje in zračenje prostorov.
- Pri ogrevanju na drva in premog, plin, odprtih kuriščih…, kjer je možno uhajanje dima v prostor, priporočamo uporabo alarmnih naprav za opozarjanje ob povišani koncentraciji ogljikovega monoksida
- Dojenčki naj ne spijo v hladnih prostorih. Poskrbimo, da bo dojenček oblečen v topla oblačila in zagotovimo primerno temperaturo prostora.
- Če smo starejši od 65 let, redno preverjajmo temperaturo v svojem domu. Preverimo pri starejših sosedih in znancih, če so njihova stanovanja primerno ogreta.
- Nikoli ne puščajmo otrok ali drugih oseb, ki ne morejo ustrezno poskrbeti zase, samih v zaprtem parkiranem avtomobilu in v mrazu ne nosimo majhnih otrok daljši čas v nahrbtniku.
Kako se obleči, da nam mraz ne bo prišel do živega?
Izbira oblačil je zelo pomembna. "Izberimo primerna oblačila. Oblečemo se v topla in suha oblačila. Nosimo kapo, šal, rokavice in vodoodporno obutev. Obleka v številnih slojih bo učinkoviteje ohranjala primerno telesno temperaturo. Volnena in svilena oblačila ter oblačila iz nekaterih umetnih materialov so toplejša od bombaža. Vrhnje oblačilo (plašč, jakna itd.) naj ne prepušča vetra. Poskrbimo, da so oblačila suha, kajti vlažna oblačila hitro ohladijo telo. Tudi potenje hitro odvaja telesno temperaturo, zato bodimo pozorni, da nam ni prevroče," svetujejo na NIJZ.
Telo za vzdrževanje telesne temperature potrebuje veliko energije, zato ne smemo pozabiti na redno in zadostno prehrano. Ne pozabite, topla hrana in pijača ogrejeta telo. Paziti pa se moramo alkohola in drugih psihoaktivnih snovi. Lahko nas zavedejo, da ne občutimo mraza in ne zaznamo znakov podhladitve.
Športna aktivnost da, a ne pretirana
Pri gibanju v telesu nastaja toplota, zato je zmeren telesni napor koristen, pravijo na NIJZ. Opozarjajo pa pred pretiranim naprezanjem. "Med naporom telo porablja energijo, ki bi jo sicer potrebovalo za vzdrževanje telesne temperature, zato pretiran telesni napor v mrazu lahko povzroči zdravstvene težave," so zapisali.
Ko načrtujemo svoje aktivnosti, preverimo vremensko napoved in ne precenjujmo svojih sposobnosti. Če gremo na izlet, se primerno pripravimo, na poti moramo uživati dovolj hrane in pijače. O svojih načrtih obvestimo sorodnike ali prijatelje.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.