Ste tudi vi med tistimi, ki cel dan strmijo v računalniški ekran? Najprej v službi, nato pa še doma ne zdržite brez Facebooka, Instagrama ali YouTubea? Ali sploh veste, da pri tem najbolj trpijo vaše oči?
''Nanašanje na digitalne naprave je ustvarilo družbo, v kateri nenehno strmimo v naprave,'' pravi Scott Schachter, okulist iz Kalifornije. ''Na srečo ni še nobena študija potrdila pomembno zdravstveno tveganje zaradi uporabe računalnika,'' dodaja Schachterjev kolega, Jeffrey Anshel.
''Ko gledamo v naprave je število mežikov občutno zmanjšano,'' pojasnjuje Schachter, ''posamezni mežiki pa so tudi manj popolni.'' To pa zato, ker vsakič, ko pomežiknemo, se na površju oči naredili sloj solz. Čez nekaj sekund začne ta sloj izparevati. Če pomežiknemo preden popolnoma izpari, ostane površje očesa zavarovano. Normalen časovni interval med mežikanjem je pet do sedem sekund.
Ko pa strmimo v naprave, se časovni interval poveča iz ''vsakih pet sekund na vsakih 12 sekund,'' je pojasnil Schachter. To resno osuši naše oči, kar povzroči, da celice na površju ''dehidrirajo in umrejo''. To povzroča vnetja, poslabša stanje suhih oči in zmanjša nastajanje solz.
In kot da to ne bi bilo dovolj, neenakomerno mežikanje lahko privede tudi do bolj resnega stanja, imenovanega disfunkcija meibomian žleze. Poglejmo; naše oči vsebujejo žleze, ki izločajo pomembno olje, ki stabilizira solze. ''Vsakič, ko normalno mežikamo, iz žlez priteče olje, kar je normalno,'' pravi Schachter. Če pa ne mežikamo, se olje strdi in ovira žleze kot strjena zobna pasta, ko jo odpremo. Ko se to enkrat zgodi, žleze ne moremo obnoviti, pravi Schachter in dodaja, da to privede do izredno suhih oči v poznejšem življenju.
Da ne omenjamo pretirane izpostavljenosti modri svetlobi iz naših naprav, ki lahko prav tako čez čas povzroči težave z vidom. Na kratko: Čeprav nas računalniki ne oslepijo direktno, pa povzročajo izčrpanost naših zrkel.
Zdaj, ko smo vas vznemirili, pa vam ponujamo še šest trikov, ki jih svetujejo zdravniki, in ne skrbite, dati odpoved ali izbrisati svoje profile na družbenih omrežjih ni med njimi.
Vzemite si odmor za zatiskanje oči
Vas je podatek, da ubijate svoje oljne žleze prestrašil? Ja, nas je tudi. Na srečo lahko to preprečimo zelo enostavno. ''Najmanj šestkrat na dan, močno zatisnite svoje oči za okoli deset sekund,'' svetuje Schachter.
Tako priteče olje, kar prepreči zgostitev in zlepljenje žlez. Seveda je to lažje reči kot narediti. Naj vam to postane navada vsakič, ko se oglasite na telefon ali greste v kopalnico. Na telefonu lahko celo nastavite alarm, ki vas bo spomnil na omenjeno nalogo.
''Topli obkladki najmanj sedemkrat na dan vam lahko tudi pomagajo obdržati olje tanko,'' še svetuje Schachter.
Uporabite umetne solze
Prav tako kot morate navlažiti svojo kožo, tako vodo potrebujejo tudi utrujena zrkla. Schachter priporoča, da imate na svoji mizi vedno majhno stekleničko umetnih solz. Štirikrat na dan si dajte eno kapljico v oko, pa če imate oko suho ali ne. ''To normalizira kvaliteto solz,'' pojasnjuje Schachter.
Ne pozabite na svoje pripomočke
Tako kot imamo radi balzam za bolj svetleče ustnice, kremo za sijočo kožo in prehranske nadomestke za energijo, tako lahko internetni odvisneži profitiramo s pripomočki za suhe oči. ''Gama-linolenska kislina dokazano zmanjšuje simptome suhih oči in povečuje gladkost površine očesa. Kar pomeni, gladka, mokra zrkla – točno taka, kot jih želimo,'' pravi Schachter.
Pravkar pa poteka raziskava, ki dokazuje pozitivne učinke omega 3 maščobnih kislin na suhe oči.
Razmislite o filtru za modro svetlobo
Če nosite očala na recept, razmislite o možnosti filtra za modro svetlobo. ''Ta premaz filtrira škodljivo svetlobo, medtem ko dobri svetlobi omogoča prehod, hkrati zmanjšuje odsevanje in utrujenost,'' pravi Schachter.
Preuredite svojo računalniško mizo
Mogoče je za utrujene oči kriva tudi vaša delovna miza. Schachter pojasnjuje, da bi moral biti računalniški ekran nekoliko pod višino oči. Tako so oči manj odprte in manj napete, hkrati pa se oko lažje preusmeri ali osredotoči, če gleda nekoliko navzdol.
Zamiži, zadihaj, odpočij si
Če vaš življenjski slog zahteva, da gledate v ekran cel dan, je najboljši pristop, da si zapomnite ta nasvet: zamiži, zadihaj, odpočij si. Kajti, zaradi pomanjkanja mežikanja, postane vaše dihanje preko dneva, ko cel dan sedite za računalnikom, bolj plitko. To zmanjša dovod kisika v možgane, zaradi česar postanemo utrujeni in omotični.
Odmor za zatiskanje oči vsekakor pomaga, vendar je najbolje, da si majhne odmore vzamete bolj pogosto. Anshel priporoča ''pravilo 20/6/20''. ''Vsakih 20 minut, poglejte 6 metrov daleč in mežikajte 20 sekund,'' pojasnjuje.
Pa srečno.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.