Z letošnjim geslom Dejstva o raku – spoznajte resnico Zveza slovenskih društev za boj proti raku povzema sporočila ob svetovnem dnevu boja proti raku in opozarja na predsodke ter napačne predstave, ki so razširjeni v zvezi s to boleznijo. Tudi letos bodo v okviru tedna boja potekale številne dejavnosti in dogodki.
Za rakom letno v Sloveniji zboli okrog 12.000 ljudi, umre pa jih približno 6000. Glede na trenutne trende lahko pričakujemo, da bo med rojenimi leta 2009 za rakom do 75. leta starosti zbolel eden od dveh moških in ena od treh žensk. V Sloveniji je pri moških najpogostejši rak prostate, ki je na tem mestu zamenjal pljučnega raka. Pri ženskah pa je najpogostejši rak dojk.
Lani je v Sloveniji živelo nekaj manj kot 77.000 ljudi, ki so kdaj koli zboleli za eno od rakavih bolezni. Od vseh rakavih bolnikov je kar 60 odstotkov moških in 59 odstotkov žensk zbolelo po 65. letu starosti. Pri otrocih in mladostnikih do 20. leta obsegajo rakave bolezni manj kot en odstotek vseh primerov raka.
Pet najpogostejših vrst raka pri nas – kožni (razen melanoma), raki debelega črevesa in danke, prostate, pljuč in dojke – obsegajo 59 odstotkov vseh novih primerov rakavih bolezni, pojasnjuje vodja epidemiologije in registra raka na onkološkem inštitutu Maja Primic Žakelj.
Kot je Primic Žakljeva poudarila, je med najpogostejšimi zmotami v zvezi z rakom prepričanje, da gre za bolezen, ki je človeku usojena in da prav ničesar ni mogoče narediti, da bi jo preprečili: "Dejstvo pa je, da bi bilo mogoče tretjino vseh rakavih bolezni preprečiti z zdravim življenjskim slogom."
Rak sicer ne pomeni smrtne obsodbe. Številne vrste raka je danes mogoče pozdraviti ali vsaj učinkovito zdraviti. Razen v nekaj izjemah velja, da so zgodnje oblike raka lažje ozdravljive kot rak v pozni fazi. Zato je pomembno, da ljudje ne odlašajo predolgo z obiskom zdravnika, če opazijo znake ali težave, ki bi lahko pomenili začetek rakave bolezni.
Rak sicer ni samo problem zdravstva, pač pa celotne družbe, saj ima daljnosežne posledice za družbeni in gospodarski razvoj. Prav tako je rak globalna epidemija, saj prizadene ljudi vseh starosti in vse socialno-ekonomske skupine, pri čemer nesorazmerno breme nosijo države v razvoju. Po svetu povzroči več smrti kot virus HIV, tuberkuloza in malarija skupaj. Prizadene vse starosti, čeprav je v razvitem svetu zaradi staranja prebivalstva vse več primerov te bolezni med starejšimi od 65 let. Pri teh bolnikih je zdravljenje zaradi številnih spremljajočih bolezni bolj zapleteno, zato bo treba več strokovnjakov usposobiti za zdravljenje teh bolnikov.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.