Sta vročina in jeza povezani? Nekatere statistike, kot navajajo pri britanskem Guardianu, kažejo, da kriminal, še posebej nasilen, poraste med poletjem, še posebej, če je bolj vroče kot običajno.
A to bi lahko pripisali tudi drugim vzrokom, ne le vročini. Poleti denimo smo več zunaj in tako je lahko več stikov, ki lahko privedejo do nasilja (primer gostilniški pretep), za kriminal je tudi več priložnosti. Kot opozarjajo tudi slovenski policisti, predvsem tatovi prežijo na našo nepazljivost, ko na plaži uživamo, svoje stvari pa pustimo brez nadzora.
A številni opozarjajo, kot nadaljujejo pri Guardianu, da ne moremo samo temu pripisati porast kriminala oziroma nasilja, ampak da lahko vročina neposredno vpliva na naše obnašanje.
Visoke temperature zvišajo naš srčni utrip, spremeni se lahko metabolizem, kar lahko posledično spremeni odzivanje živčnega sistema. Poleg tega vročina povzroča neugodje, kar povzroči stres. To lahko vodi tudi v jezo.
Številni znanstveniki so skušali različne teorije tudi preveriti v laboratorijih, a je včasih težko vzpostaviti vročino, ki ji v teh dneh po večini Evrope ni mogoče uiti. Vsekakor pa, kot navajajo pri britanskem časniku, ne gre sklepati, da so v bolj vročih državah prebivalci bolj jezni od tistih, ki živijo v državah s hladnejšim podnebjem.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.