FIT 24UR

Preplah zaradi smrtno nevarnih umetnih kolkov

London/Zagreb/Ljubljana, 01. 02. 2012 11.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Po rakotvornih prsnih vsadkih v britanski javnosti odmeva afera z domnevno rakotvornimi umetnimi kovinskimi kolki. Pri nas kolkov, ki lahko povzročijo hudo zastrupitev, uničijo mišice in kosti, niso uporabljali, so jih pa na Hrvaškem.

Kovinski umetni kolki lahko povzročijo sistemsko zastrupitev organizma.
Kovinski umetni kolki lahko povzročijo sistemsko zastrupitev organizma. FOTO: Thinkstock

Med Britanci je zavladal preplah zaradi domnevno rakotvornih in strupenih ortopedskih vsadkov. Več deset tisoč Britancem, ki so jim zaradi obrabe in poškodb vsadili umetne kovinske kolke, grozi namreč resna nevarnost, saj ti umetni kolki zastrupljajo telo.

Umetne kovinske kolke so britanski ortopedi uporabljali od leta 1990 dalje, a so jih zaradi velikega števila odpovedi in okvar leta 2010 prenehali uporabljati. Dokazano bolj rizičnih je 10.000 protez, ki jih proizvaja hčerinska podružnica giganta Johnson & Johnson podjetje DePuy. Kar 12 do 13 odstotkov protez je v petih letih odpovedalo, po vnovičnem posegu pa se je v zgolj šestih letih pokvarilo kar 50 odstotkov DePuyevih kovinskih umetnih kolkov.

Sunday Telegraph poroča, da je v resni nevarnosti kar 40.000 bolnikov, ki so jim vsadili tovrstne umetne kolke, zaplete pa povzroča trenje med kovinskima sklepoma, zaradi katerega se krušijo koščki kovine in vstopajo v kri, vnetja pa nato uničujejo mišično tkivo in kosti. Prizadenejo lahko tudi živčni sistem, srce in pljuča, sistemsko zastrupljanje pa še posebej ogroža mlade bolnike in drobnejše ženske.

Zaradi strupenih protez vnovič pod nož

Zaradi nevarnih kolkov so pristojne britanske inštitucije začele z obveščanjem bolnikov, ki so jim tovrstne proteze vsadili. Paciente vabijo na preventivni pregled, s krvnimi testi in podrobnimi raziskavami pa bi tako ugotovili, ali kažejo znake zastrupitve s kobaltom in kromom in povišane vrednosti kovinskih ionov v krvi.

Kljub prizadevanjem še niso uspeli izslediti in povabiti na pregled vseh bolnikov, pod podrobnejšim monitoringom pa bodo bolniki, katerim so vsadili umetne kovinske kolke tipa DePuy ASR in DePuy ASR XL. Predsednik Britanske ortopedske zveze Joe Dias za to krivi dejstvo, da je bilo v sistem vpisanih le 41 odstotkov bolnikov, katerim so zamenjali kolke. Devet britanskih pravnih pisarn je tako že začelo s pripravo 1136 odškodninskih zahtevkov zaradi uporabe nekakovostnih in nevarnih implatantov.

Britanski kirurgi niso vpisali vseh bolnikov, katerim so vsadili nevarne proteze.
Britanski kirurgi niso vpisali vseh bolnikov, katerim so vsadili nevarne proteze. FOTO: Reuters
Javna agencija Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke je takoj, ko so o zapletih poročali na Hrvaškem in v Veliki Britaniji, na vse klinike in bolnišnice, kjer opravljajo operativne posege in transplantacije kolkov, naslovila vprašanje, ali so uporabljali sporne vsadke. Podatke še zbirajo, sporočili pa jih bodo do konca tedna, dodajajo.

V Sloveniji razlogov za skrb ni

Direktor Ortopedske bolnišnice Valdoltra Venčeslav Pišot je za 24ur.com zatrdil, da tovrstne proteze, kjer pride do stika kovine na kovino, ne uporabljamo. "Slovenija je zavezana evropskim standardom kakovosti in zdravstvene varnosti, zato pri nas vstavljamo proteze tipa keramika-plastika ali keramika-keramika, pravi Pišot.

Kovinske proteze so bile v preteklosti običajno v rabi tudi pri nas. Kot pravi Pišot, je trpežnost materiala ena stvar, ki je govorila v prid kovinskim umetnim kolkom, saj je material odpornejši na več tisočkratno ponovitev gibov kot plastični ali keramični izdelki, vseeno pa vedno obstaja tveganje.

Na Hrvaškem so vsadili nevarne proteze 324 bolnikom, v Sloveniji pa naj jih ne bi uporabljali.
Na Hrvaškem so vsadili nevarne proteze 324 bolnikom, v Sloveniji pa naj jih ne bi uporabljali. FOTO: Thinkstock

"Popolne 100-odstotne varnosti ne moremo nikoli zagotoviti, stremimo pa k temu, da dosežemo 99,99-odstotno gotovost, da naknadnih pooperativnih zapletov ne bo. Nihče ne bi smel imeti naknadnih težav, a tako kot v avtomobilski industriji, tako tudi tu prihaja občasno do zapletov. Če pri treh avtomobilih iz serije odpovejo zavore, je treba iz prometa umakniti celotno serijo avtomobilov. Pri bolnikih pa samo servisni pregled ne zadošča, temveč je treba ponoviti operacijo,“ pravi Pišot.

Sam meni, da je nadzor nad kakovostjo zdravstvenega dela zelo dober, zato vsi podatki o tem, če kaj ni tako, kot bi moralo biti, pridejo nemudoma v javnost. Dodaja tudi, da kake pretirane panike ni smiselno povzročati, saj je skrb za zdravje in počutje pri nas na zelo visoki ravni. Da nevarne proteze ne uporabljajo niti ne dobavljajo, je potrdil tudi predstojnik Ortopedske klinike UKC Ljubljana Vane Antolič.

Nevarne proteze uporabljali tudi na Hrvaškem

Če pri nas nevarnosti ni, pa so v stanju pripravljenosti na Hrvaškem. Kot poroča spletna stran 24sata.hr, je zaradi nevarnih protez v nevarnosti tudi 324 hrvaških bolnikov. Zagrebški ortopedi so tako znova operirali že dva bolnika in jima zamenjali nevarni DePuyevi protezi, a so pri enem izmed njiju že ugotovili izjemno povečano koncentracijo kovinskih ionov v krvi.

Kot poročajo hrvaški mediji, naj bi nevaren umetni kolk pred tremi tedni vsadili tudi hrvaškemu nogometnemu reprezentantu Slavenu Biliću.

Oba bolnika sta tožila zaradi močnih bolečin v kolku, proteza pa je začela odpovedovati. Trditvam, da so okruški kovinskih protez rakotvorni, ugovarja del strokovne javnosti, ki trdi, da ni nikakršnega dokaza za tovrstne navedbe. Kritični so predvsem do slabega oblikovanja protez.

Hrvaški zdravstveni minister Rajko Ostojić je ob zadnji zdravstveni aferi izpostavil, da je treba v državi uvesti oster nadzor nad naročanjem protetičnih materialov, saj so bolnišnice na Hrvaškem vsadke naročale brez kakršne koli kontrole. Prav nacionalni nadzor pa bo pripomogel k večji preglednosti, nižji pa bodo tudi stroški, je prepričan Ostojić.

Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jojo111
02. 02. 2012 08.38
+2
Pri nas jih ni tudi če so,nebomo izvedeli.
kiss-my-ass.
01. 02. 2012 14.10
+9
Tole dela požrešni KAPITALIZEM!
Znalec
01. 02. 2012 13.26
+14
Auuuuuu. Ko že misliš, da si si rešil problem, dobiš pa tole....
tinetone
01. 02. 2012 13.01
+3
"...so jih pa na Hrvaškem..." kar pojite k zobarju čez kolpo...
sandra1970
02. 02. 2012 21.51
ja ti si pa ziher da jih pri nas ni???? ha ha naivnez