Znanstveniki z londonskega univerze so razvili formulo, ki napoveduje raven sreče. Odkrili so, da sreča ni odvisna od tega, kako dobro nam gre na splošno, ampak, ali nam gre bolje, kot smo pričakovali.
Znanstveniki so izvedli poskus na 26 prostovoljcih. Ti so igrali na srečo in izbirali med bolj "gotovo" možnostjo, kjer so pri vsaki igri dobili 50 centov, in možnostjo zadeti dober evro – ali pa tudi nič. Znanstveniki so ugotovili, da ljudje niso bili bolj srečni, ko se jim je premoženje povečevalo. So bili pa veliko bolj srečni, ko so zadeli tisti večji dobitek, še posebej, če tega niso pričakovali.
"Pogosto pravijo, da boš srečnejši, če imaš nižja pričakovanja. Ugotavljamo, da je vsaj deloma to res. Če imamo nižja pričakovanja, se ponavadi zgodi, da se na koncu razplete bolje, kar pozitivno vpliva na občutek sreče," pravi avtor raziskave dr. Robb Rutledge. A hkrati so znanstveniki ugotovili tudi, da pozitivna pričakovanja vplivajo na srečo pred samim rezultatom. "Če se na primer zmenite s prijateljem, da boste šli na večerjo v svojo najljubšo restavracijo, bodo ta pozitivna pričakovanja povišala raven sreče," pojasnjuje Rutledge.
Vendar, pozor: ekipa znanstvenikov je ugotovila tudi, da se lahko raven sreče ob obisku najljubše restavracije zniža, saj so naša pričakovanja tako visoka, da nas iz tira vrže vsaka malenkost.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.