FIT 24UR

Slovenija še nima sistema obvladovanja starostne krhkosti in oslabljenosti

Ljubljana, 22. 11. 2017 13.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Dejstvo je, da se prebivalstvo v EU stara in to predstavlja enega najresnejših izzivov. Starostna krhkost in oslabljenost sta glavna dejavnika za povečanje stroškov zdravljenja starejših. Po podatkih raziskav naj bi bilo 10 odstotkov oseb, starih več kot 60 let in kar 25 odstotkov oseb, starih več kot 80 let krhkih. 

Število novih primerov kronično bolnih in skupno število vseh pacientov v Sloveniji rasteta.
Število novih primerov kronično bolnih in skupno število vseh pacientov v Sloveniji rasteta. FOTO: Thinkstock

Demografsko staranje predstavlja enega najresnejših izzivov, s katerim se sooča večina evropskih držav. Podpora aktivnemu in zdravemu staranju je zato pomembna tako za izboljšanje kvalitete življenja prebivalstva kot tudi za zmanjšanje pritiska na zdravstvene sisteme, so opozorili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). 

''Za mnoge starost prinaša odvisnost od drugih, starostno krhkost, oslabljenost in/ali kronične bolezni. Izziv družbi torej ni zgolj podaljševanje pričakovane življenjske dobe, ampak zdrava, čvrsta in samostojna starost. V Evropski skupnosti sta starostna krhkost in oslabljenost pogost in hkrati naraščajoč večdimenzionalni zdravstveni in socialni izziv, povezan z upadom telesnih, kognitivnih in funkcionalnih sposobnosti starajoče se populacije. Po podatkih raziskav naj bi bilo 10 odstotkov oseb, starih več kot 60 let in kar 25 odstotkov oseb, starih več kot 80 let krhkih. Starostna krhkost in oslabljenost veljata tudi za glavna dejavnika vpliva povečanja stroškov zdravljenja pri starejših,'' so navedli na NIJZ. 

Število novih primerov kronično bolnih in skupno število vseh pacientov v Sloveniji rasteta. Mnogi bolniki imajo več kroničnih bolezni hkrati (so multimorbidni), narašča pa tudi število tistih, ki so odvisni od tuje pomoči in potrebujejo dolgotrajno oskrbo. Preplet simptomov, krhkost, kompleksnejše zdravljenje, raba več različnih zdravil v istem času pri isti osebi (polifarmacija) in psihosocialne potrebe bolnikov z več kroničnimi boleznimi imajo za posledico večje število stikov z zdravstveno službo, zahtevnejšo in daljšo zdravstveno obravnavo in večje stroške zdravljenja ter tudi večje stroške psihosocialne obravnave. 

Obvladovanje krhkosti in zgodnje intervencije na tem področju, kot poudarjajo strokovnjaki, zahtevata širok multidisciplinaren pristop, vključujoč preventivo, klinično obravnavo, telesno aktivnost, prehrano, zdravila, informacijsko – komunikacijske tehnologije.

V Sloveniji sistema še nimamo 

V različnih zdravstvenih sistemih po svetu že obstajajo programi, nacionalni plani in smernice obvladovanja krhkosti. V Sloveniji trenutno še nimamo vzpostavljenega sistema, ki bi zagotavljal sistematično prepoznavanje in najbolj optimalno oskrbo pacientov, ki so krhki, multimorbidni in izpostavljeni tveganju za razvoj nezmožnosti ali izgubo avtonomije. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

2realforu
22. 11. 2017 19.03
Do 65ga deli da lahko umreš...
GRoman
22. 11. 2017 15.16
+2
So multimorbidni, hahahahahahahahahah ehhehehe ehhahhahrhahrhehhe. Ne samo morbidni, multi murbidni.. vse je neki multi.. Se mi zdi, da imamo to pri nas vredu rešeno. Napisal ste, da je pri 60 letih 10% populacije krhkih. Zakaj potem država podaljšuje pokojnisko dobo v nedogled in s tem odžira delo mladim. (Ki smo zaradi nedela tudi morbidni.. ) ... V sloveniji smo vsi morbidni. Slovenija je morbidna. Moral bi se imenovat Morbidija.
DAEMONIUM
22. 11. 2017 15.52
+1
Saj drzava niti pod razno ne pricakuje da bos delal do 67 ali celo do 70 leta. Ampak pricakuje da bos padel ze na 1. zdravniskem pregledu po 60 letu da te prepoznajo za nesposobnega in potisnejo v penzijo s 400 eur. Ves point je v temu da gres za miloscino predcasno v penzijo in tukaj potem na tvoji bendni penziji usparajo!
METKA102
22. 11. 2017 15.55
+1
Res. Krhki in multimorbidni. In taki naj bi delali še vsaj do 65. leta. Skrajni čas, da 'uvozimo zdrave, izobražene, fit ljudi, ki bodo poskrbeli za propadajočo populacijo'. :-(