Kar eno leto je zamujala Evropska komisija z objavo poročila o trans maščobah v živilih in prehrani Evropejcev, čeprav gre za zdravju zelo škodljive maščobe, njihov glavni vir v prehrani pa je delno hidrogenirana rastlinska maščoba, ki se nahaja predvsem v procesiranih živilih. Zanimivo je, da se je celo ZDA v letošnjem letu odločila postopoma prepovedati uporabo delno hidrogenirane maščobe v živilih, zato je bil podoben ukrep pričakovan tudi v Evropski uniji, vendar do tega še ni prišlo, opozarjajo na Inštitutu za nutricionistiko, kjer so nad poročilom komisije in neodzivnostjo zelo razočarani.
V poročilu, ki so ga objavili 3. decembra, Evropska komisija sicer ugotavlja, da trans maščobe tudi v EU predstavljajo javno-zdravstveni problem, ki bi ga bilo najbolj primerno rešiti z uvedbo zakonodajnih omejitev, vendar dodaja, da je pred uvedbo takšnih ukrepov potrebno zbrati dodatne podatke, ki bodo usmerjali ustrezne politične odločitve v prihodnosti.
Znanstveniki, ki delujejo na področju raziskovanja trans maščob, so ob uvedbi poročila razočarani, ker poročila ne spremljajo konkretni zakonodajni ukrepi za omejevanje trans maščob v prehrani, saj so le-te dokazan dejavnik tveganja za razvoj srčno-žilnih bolezni, vodilnega vzroka za smrtnost v Evropi.
Evropska komisija v objavljenem poročilu ugotavlja, da bi bil z vidika varovanja javnega zdravja najbolj učinkovit ukrep omejitev količine industrijsko dodanih trans maščob živilom. Enotna omejitev količine industrijsko dodanih trans maščob živilom bi prispevala tudi k zagotavljanja enotnega tržišča v EU, saj so v odsotnosti evropske zakonodaje nekatere države članice že vzpostavile nacionalne predpise, ki omejujejo količino trans maščob v živilih, kar omejuje prost pretok blaga. Za takšen ukrep se je pred desetletjem prva odločila Danska, sledili pa sta ji Avstrija in Madžarska.
Poročilo razočaralo strokovnjake
Objavo poročila je vodilni mednarodni strokovnjak s področja omejevanja trans maščob v prehrani Steen Stender z Univerzitetne klinične bolnice v Kopenhagnu na Danskem pospremil z naslednjim komentarjem: "Gre za razočaranje. Po štirih letih dela so zaključili z izjavo, da bodo raziskali različne opcije, zbrali dodatne podatke in naredili nove ocene. Poročilo se mi zdi pozitivno le v delu, v katerem navajajo ustreznost zakonodajnega omejevanja trans maščob v prehrani, vendar pa odločitve glede tega žal ni."
Stender je letos na Inštitutu za nutricionistiko predstavil najnovejše rezultate raziskav, ki so pokazali, da se je od leta 2012 v Sloveniji razpoložljivost živil s trans maščobami bistveno povečala. V raziskavo so bili vključeni piškoti in vaflji, kjer se pogosto uporablja prav delno hidrogenirana rastlinska maščoba. Predvsem gre za uvožena živila, proizvedena z zastarelimi postopki in poceni surovinami.
Bo Slovenija na nacionalni ravni sprejela ukrep o omejitvi uporabe delno hidrogeniranih maščob?
Igor Pravst z Inštituta za nutricionistiko pa je o poročilu dejal, da objavljeno poročilo podaja dokaze, da trans maščobe v EU predstavljajo javno-zdravstveni problem, ki ga je potrebno rešiti. Zato je inštitut za nutricionistiko v sodelovanju z drugimi raziskovalnimi organizacijami in ob podpori ministrstva za zdravje pripravil raziskovalni projekt, katerega rezultati bodo omogočili sprejetje ustreznih nadaljnjih ukrepov. Po njegovem mnenju je edini učinkovit ukrep za omejevanje vnosa trans maščob zakonodajna omejitev uporabe delno hidrogeniranih maščob. "V okviru raziskovalnega projekta zato nameravamo v kratkem času zbrati najnujnejše podatke o uporabi takšnih maščob v Sloveniji in usmerjati ustrezne ukrepe. Če dodatni podatki ne bodo prepričali Evropske komisije, da bi uvedla prepoved dodajanja trans maščob v živila na ravni EU, verjamemo, da bo to v kratkem storila Slovenija z ustreznimi nacionalnimi predpisi," je med drugim dejal Pravst.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.