V Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so pod drobnogled vzeli sadne kašice, po katerih posežeta marsikatera oče in mati, saj so priročne in dostopne. Mednarodni inštitut za potrošniške raziskave je preučil, kaj po navedbah proizvajalcev izbrane jabolčne kašice pravzaprav vsebujejo.
Na embalaži je večinoma pisalo, da so kašice namenjene dojenčkom od 4. meseca starosti dalje, na eni je pisalo od 6. meseca dalje. "Navedba, od katere starosti dojenčka se izdelek lahko uporablja, je zakonsko določena in ne sme biti nižja od 4 mesecev. Vendar ta navedba ni navodilo za prehrano dojenčka. Strokovnjaki namreč svetujejo, naj se sadje uvaja po dopolnjenem sedmem mesecu starosti oz. takrat, ko ste v dojenčkovo prehrano že uvedli dva obroka, sestavljena iz zelenjave, mesa in žit," pravijo.
Za prehrano dojenčka do dopolnjenega 6. meseca starosti strokovnjaki priporočajo izključno dojenje brez dodajanja drugih tekočin (vode, čaja in sokov). Po 6. mesecu se poleg dojenja postopoma uvaja dopolnilna prehrana (trdna in tekoča hrana poleg materinega mleka in mlečnih pripravkov). Smernice navajajo, naj se kot prvi obrok uvaja zelenjavno-krompirjevo-mesna kaša (kosilo), kot drugi obrok mlečno-žitna kaša (večerja) in kot tretji obrok žitno-sadna kaša (popoldanska malica). Nove obroke se dodaja v razmaku enega meseca.
Kaj so odkrili v kašicah?
Dodajajo, da potrošniki lahko iz seznama sestavin hitro ugotovijo, da je sestava sadnih jabolčnih kašic lahko zelo različna. "Sadje predstavlja od dobrih 50 do 100 odstotkov izdelka. Le en od pregledanih izdelkov je narejen izključno iz jabolk, trem pa je poleg jabolk dodan vitamin C. Ostali izdelki pa vsebujejo še druge sestavine, najpogosteje: riževo moko in vodo. Aditiv smo opazili le v eni kašici, in sicer je dodana citronska kislina kot sredstvo za uravnavanje kislosti," je izpostavila pomen branja hranilne tabele in sestavin na izdelku prehranska strokovnjakinja Nika Kremić.
Z eno kašico tudi do 115 odstotkov dnevno priporočene količine sladkorja
Pogled na hranilno tabelo jabolčnih sadnih kašic razkrije, da vsebujejo največ ogljikovih hidratov, malo beljakovin in maščob in približno 1 g prehranskih vlaknin na 100 g kaše. "V večini kašice vsebujejo sladkor fruktozo iz jabolk in jabolčnega soka. En izdelek pa ima dodan tudi sladkor, kar še poveča količino sladkorjev v kašici, ki kot dodatek niso dovoljeni za dojenčke v večji količini, kot bi ga dojenček dobil v tem obroku z materinim mlekom. A materino mleko vsebuje približno 7 gramov sladkorja (laktoze) v 100 gramih mleka, medtem ko je bilo v pregledanih sadnih kašicah kar med 8,6 do 13 g sladkorja v 100 gramih izdelka," opozarja Kremićeva.

Kaj svetujejo?
Sadne kašice vsebujejo preveč naravno pristnega sladkorja in niso primerne kot samostojen obrok, ampak le kot dodatek žitni kaši.
Dojenček ne potrebuje sladic, zato mu v hrano in pijačo ne dodajajte sladkorja. Izdelki, torej tudi sadne kašice, ki vsebujejo dodan sladkor, niso primerne za dojenčke do enega leta starosti.
Več o analizi si lahko preberete TUKAJ.

KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.