Zaradi poškodb vsako leto v EU bolnišnično zdravljenje potrebuje 40 milijonov ljudi, 233.000 pa jih zaradi posledic umre. V Sloveniji je umrljivost zaradi poškodb v prometu, padcev in zastrupitev višja od povprečja razvitih evropskih držav, opozarjajo na Inštitutu za varovanje zdravja RS (IVZ).

Kot ugotavlja Mateja Rok Simon z IVZ, je treba v prometu zmanjšati predvsem umrljivost v nezgodah zaradi alkohola. To pa "zahteva medsektorsko in interdisciplinarno sodelovanje ter usklajeno ukrepanje na področju uveljavljanja prometne zakonodaje, krepitve duševnega zdravja, preventivno promocijskih programov s področja preprečevanja tvegane in škodljive rabe alkohola, omejevanja porabe in dostopa mladih do alkohola, zniževanje dovoljene vsebnosti alkohola v krvi in izdihanem zraku, preprečevanja škodljivih posledic rabe alkohola in obvladovanja bolezni odvisnosti".
Tudi na področju umrljivosti zaradi padcev bi bilo po njenem mnenju nujno povezovanje zdravstvenega z drugimi pristojnimi sektorji za zagotavljanje gradnje varnih objektov in bivalnih površin ter varnosti proizvodov. "Povečati bi bilo treba tudi ozaveščenost in zavedanje javnosti o tveganjih in učinkovitih preventivnih ukrepih za preprečevanje padcev otrok in starejših ljudi, promocijo športno-rekreativne dejavnosti za mlade pa bi morali sistematično povezati s promocijo varnosti," poudarja Rok Simonova.
Na področju zastrupitev, kjer se je zvišala umrljivost predvsem med mladimi, je po njenem mnenju potrebno prednostno izvajanje že sprejetih ter razvoj novih strategij, ukrepov in pristopov na področju krepitve duševnega zdravja, zmanjševanja škodljive rabe alkohola in prepovedanih drog. "Tudi na tem področju bi bilo treba povečati ozaveščenost in zavedanje javnosti o tveganjih za zastrupitve otrok, učinkovitih preventivnih ukrepih in uporabi varnostnih sredstev," dodaja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.