Vsaka spolno aktivna oseba se lahko okuži z gonorejo, bolezen pa je najpogostejša med posamezniki, starimi od 15 do 30 let. Za gonorejo zboli približno 1 odstotek prebivalcev. Ženska, ki ima vaginalni spolni odnos z okuženim moškim, ima od 60 do 90 odstotkov možnosti okužbe, moški, ki ima vaginalni spolni odnos z okuženo žensko, pa le od 30 do 50 odstotkov. Kljub temu je 80 odstotkov obolelih za gonorejo moškega spola.
Kakšni so znaki okužbe?
Znaki okužbe se pojavijo v dveh do desetih dneh po tem, ko je bilo telo izpostavljeno bakteriji, ki jo povzroča, po približno dveh tednih pa akutno vnetje preide v kronično. Moškim se pri okužbi z gonorejo vname sečnica, kar najpogosteje povzroči bolečine pri izločanju seča, iz sečnice pa se med urinom pojavlja tudi gnojni izcedek. Pri ženskah po navadi ni nobenih značilnih bolezenskih znakov, nekatere infekcije pa spremlja gnojni izcedek iz nožnice, pekoč občutek pri uriniranju, močnejše bolečine med menstruacijo, krči in bolečine v spodnjem delu trebuha. Mnogo žensk te znake spregleda, saj mislijo, da so se prehladile ali pa izcedek zamenjajo z izcedki pri pogostejšem vnetju nožnice.
Več o tem, kako se z gonorejo okužite, kakšne so zdravstvene posledice, kako jo zdravite in kako okužbo preprečite, si preberite v članku Vas peče pri uriniranju? Lahko gre za gonorejo na spletni strani www.vizita.si.
Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite tudi na FORUMU.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.