FIT 24UR

VIDEO: Z novo 3D-tehniko rekonstrukcije dojke so se naši kirurgi uvrstili med svetovno kirurško elito

Ljubljana, 22. 05. 2017 09.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Nina Šašek Kocbek
Komentarji
35

Ženske, ki so zaradi raka po operaciji ostale brez dojke, se vedno pogosteje odločajo za rekonstrukcijo dojke. V zadnjih 15 letih so v UKC Ljubljana opravili 2379 rekonstrukcij, tokrat pa so se ljubljanski kirurgi z novo 3D-tehniko rekonstrukcije uvrstili med svetovno kirurško elito. Ta tehnika je velika prednost za bolnice, saj je operacija manj zahtevna, okrevanje je krajše, manj je zapletov.

Več videovsebin
  • Kirurg Ahčan: Danes imajo bolnice veliko možnosti zdravljenja in rekonstrukcije dojk
    04:27
    Kirurg Ahčan: Danes imajo bolnice veliko možnosti zdravljenja in rekonstrukcije dojk
  • Uroš Ahčan o novi tehniki rekonstrukcije
    03:42
    Uroš Ahčan o novi tehniki rekonstrukcije
  • Onkolog Žgajnar glede sodobnih trendov zdravljenja
    03:28
    Onkolog Žgajnar glede sodobnih trendov zdravljenja
  • Kirurg Ahčan o neizkoriščenih možnostih Slovenije
    03:03
    Kirurg Ahčan o neizkoriščenih možnostih Slovenije
  • Inovativna tehnika rekonstrukcije dojke, ki so jo razvili v UKC Ljubljana
    01:46
    Inovativna tehnika rekonstrukcije dojke, ki so jo razvili v UKC Ljubljana
  • Iz SVETA: Vrhunski uspeh ljubljanskih kirurgov
    02:07
    Iz SVETA: Vrhunski uspeh ljubljanskih kirurgov
  • Iz 24UR: Rekonstrukcija dojk z novo metodo
    02:34
    Iz 24UR: Rekonstrukcija dojk z novo metodo
  • Iz 24UR ZVEČER: Ahčan o poteku operacije
    04:47
    Iz 24UR ZVEČER: Ahčan o poteku operacije

OPOZORILO: Prispevku je priložen tudi video inovativne 3D-tehnike rekonstrukcije dojke, ki pa vsebuje zelo nazorne posnetke operacije.

Slovenski kirurgi so prvi na svetu izvedli mikrokirurško tehniko rekonstrukcije dojk s 3D-modelom, ki je uvrščena med najboljše rekonstrukcijske tehnike dojke. Postopek je vodil predstojnik kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Kirurške klinike UKC Ljubljana Uroš Ahčan, sam postopek pa je objavljen v najuglednejši knjigi Flaps and Reconstructive Surgery (Režnji in rekonstrukcijska kirurgija) avtorjev Fuchan Weija in Samirja Mardinija. 

V vabilu na predstavitev tehnike so zapisali, da se sicer razvoj kirurških tehnik in možnosti za pacientke še nadaljuje. Na današnji novinarski konferenci so predstavili možnosti genskega testiranja, preventivne odstranitve dojk in rekonstrukcije pri pacientkah z gensko mutacijo, in sicer s kratkimi videoposnetki najnovejših tehnik.

Janez Žgajnar z Onkološkega inštituta, Uroš Ahčan z oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Kirurške klinike UKC Ljubljana ter Mateja Krajc prav tako z Onkološkega inštituta Ljubljana.
Janez Žgajnar z Onkološkega inštituta, Uroš Ahčan z oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Kirurške klinike UKC Ljubljana ter Mateja Krajc prav tako z Onkološkega inštituta Ljubljana. FOTO: POP TV

Ahčan: Velika prednost je, da je v Sloveniji rekonstrukcija del zdravljenja raka dojk

Veliko je na področju raka dojk naredila tudi igralka Angelina Jolie, ki si je dala preventivno odstraniti dojke, ker je bila pri njej dokazana genska mutacija, torej večja možnost za pojav raka dojk. 

Kirurg Uroš Ahčan je uvodoma dejal, da je danes priložnost za optimizem, saj gre za predstavitev novih, učinkovitih možnosti za bolnice. Nekoč so bile te za bolnice po odstranitvi dojke zelo majhne. Spomnil je na leto 1970, ko jih praktično ni bilo. Nato je sledil razvoj različnih metod rekonstrukcije, ki pa niso bile vse učinkovite. Tudi zato se je malo bolnic odločalo za rekonstrukcijo dojke. Danes, ko je medicina tako zelo napredovala, imajo bolnice bistveno več možnosti in se tudi temu primerno številčnejše odločajo za rekonstrukcijo dojk, opozarja Ahčan. "Več je diagnostičnih možnosti, pot do diagnoze je kratka, hitra, prav tako imamo možnosti multimodalnega zdravljenja. Številne preventivne programe, kot je program Dora, pa tudi genetsko testiranje, ki bolnicam omogoča različne preventivne posege," pravi Ahčan. Zdravniki med seboj odlično sodelujejo in naredijo skupen načrt zdravljenja in rekonstrukcije dojke pri vsaki posamezni bolnici, pravi in dodaja: "Ni prostora za egocentrične posameznike. Dve ekipi iz različnih centrov delujemo kot celota. Naredimo skupno strategijo zdravljenja raka dojke in rekonstrukcijo," opozarja Ahčan. 

V Sloveniji je pohvalno, da je rekonstrukcija dojke integralni del zdravljenja raka. Tudi pogoji za slovenske bolnice, ki se odločijo za odstranitev dojk in rekonstrukcijo, so v Sloveniji dobri, saj zdravstveno zavarovanje krije vse stroške bolnici, prav tako jo napoti na zdraviliško zdravljenje, še dodaja.

Pri nas se za rekonstrukcijo dojke odloči okoli 60 odstotkov bolnic, drugje celo pod 20 odstotkov

Bolnicam ponudijo različne možnosti zdravljenja in rekonstrukcije, te pa se nato same odločijo, katero bodo sprejele. Nova 3D-tehnika je velika prednost za bolnice, ki so odstranile dojko. Operacija je manj zahtevna, okrevanje je krajše, manj je zapletov, pojasnjuje Ahčan.

V 15 letih so v UKC Ljubljana opravili 2379 rekonstrukcij dojk, in sicer pri 2060 pacientih v starosti od 18 do 72 let. Od tega je bilo 1284 rekonstrukcij s telesom lastnim tkivom in 1095 rekonstrukcij s silikonskimi vsadki.

V UKC Ljubljana se za integralno zdravljenje raka dojk in rekonstrukcijo dojke v povprečju odloči okoli 60 odstotkov bolnic, kar je zelo velika številka, opozarja Ahčan in dodaja, da gre za spodbudne podatke. Ponekod v Evropi in svetu je ta podatek celo pod 20 odstotkov.

"V 15 letih smo opravili več kot 2300 rekonstrukcij dojk," je opozoril Ahčan, kar je za dvomilijonski narod velika številka. "Zadnjih pet let smo opravili rekonstrukcijo pri 608 bolnicah, uspešnost je 99,6-odstotna," opozarja Ahčan in dodaja, da je njihova 3D-tehnika rekonstrukcije dojke zelo pohvaljena v širši strokovni javnosti.

Primer rekonstrukcije dojk, ki se je izkazal za zelo učinkovitega.
Primer rekonstrukcije dojk, ki se je izkazal za zelo učinkovitega. FOTO: POP TV

Kakšna je nova metoda?

Ta nova 3D-tehnika je bila uvrščena med najbolj inovativne tehnike, opozarja Ahčan in dodaja, da je celotni 17 minut trajajoči video objavljen v zborniku, iz katerega se učijo vsi svetovni kirurgi. "Ljubljana je ponovno prepoznana v svetu."

Predvsem je to metoda, ki je učinkovitejša za pacientke, pravi Ahčan in pojasnjuje, da s 3D-kamero naredijo posnetek sosednje zdrave dojke, nato pa na osnovi tega izdelajo plastični kalup dojke. Nato med operacijo s telesom lastnim tkivom po kalupu izdelajo novo dojko.

Ena izmed inovacij je tudi 3D tehnika operacije.
Ena izmed inovacij je tudi 3D tehnika operacije. FOTO: UKC Ljubljana

Ponujajo celovito in učinkovito obravnavo pacientk, tudi genetsko svetovanje

Mateja Krajc, vodja Ambulante za onkološko genetsko svetovanje, Onkološki inštitut Ljubljana, je dejala, da imajo ljudje, ki imajo v družinah te oblike raka, od leta 1999 možnost, da se testirajo in preverijo, ali imajo to gensko mutacijo. Večinoma gre za bolnice, ki se za testiranje odločijo samostojno, če je dokazana genska mutacija (BRCA1 ali BRCA2 ali kateri drugi gen v povezavi z rakom dojk), pa se ženskam svetuje, kako naprej. Nekatere se lahko odločijo tudi za preventivno odstranitev dojke, kot je dejala vodja ambulante za onkološko genetsko svetovanje, pa jim poleg operacije ponudijo tudi rekonstrukcijo. "Gre za celovito in učinkovito svetovanje in zdravljenje," pravi, njej pa pritrjuje tudi Janez Žgajnar z Onkološkega inštituta Ljubljana, ki dodaja, da v UKC Ljubljana bolnicam ponujajo celovito in učinkovito obravnavo – od svetovanja, zdravljenja do rekonstrukcije.

Žgajnar: Tim za zdravljenje raka dojk je drag tim

Sodobno zdravljenje raka dojk je izrazito povezano s timskim pristopom, pri čemer gre za tim, ki zelo dobro pozna svoje področje in dela v razmerah, ki jim skupaj z opremo omogoči sodobno zdravljenje. Prav izbira pravega pristopa vsaki bolnici posebej je ključnega pomena za dobro zdravljenje, zato je pomembno, da se bolnice zdravijo v centrih, ki jim to omogočajo, je poudaril Žgajnar in dodal, da je v Sloveniji še veliko prostora za izboljšanje. "Tim za zdravljenje raka dojk je drag tim. Je kot tim formule ena. Skratka, ni niti racionalno niti ni prav, da si ga poskuša privoščit vsak, tudi majhne ustanove. Gre za to, da mora biti ta patologija skoncentrirana ter tam podprta s kadri in opremo," je trenutne razmere glede sodobnega pristopa k zdravljenju v Sloveniji opisal Žgajnar.

Žgajnar pravi, da se od tistih žensk, ki imajo potrjeno mutacijo, pa še niso zbolele, za odstranitev dojk odloči približno četrtina, pri tistih, ki so že zbolele za rakom, pa se jih za odstranitev dojk odloči okoli polovica. 

Ahčan: Slovenija bi lahko imela enega najboljših centrov za zdravljenje raka dojk na svetu

V Ljubljani ni več vprašanje rekonstrukcija da ali ne, pač pa je vprašanje, na kakšen način. Kirurg Ahčan o tem, kako zelo razširjene in uspešne so rekonstrukcije pri nas

"V Sloveniji slavimo možnost, da se odpre nova lakirnica z okoli 400 delovnimi mesti, pozabljamo pa na visokotehnološke možnosti in bogato znanje, ki ga imamo, kjer bi lahko s celega sveta zdravili bolnice z rakom dojk. Teh je 400.0000 letno v EU, od tega jih je polovica brez dojke," pravi Ahčan in dodaja: "Vsi vemo, da vsaka osma ženska v razvitem svetu zboli za rakom dojk, da je vsaka osma ženska nesrečna in posledično je nesrečna tudi vsaka osma družina. Imamo znanje in možnosti, da pomagamo, nimamo pa posluha in podpore, da bi namesto na primer lakirnice postavili najsodobnejšo bolnico sredi Ljubljane, kjer bi lahko zdravili bolnice z vsega sveta, pa tudi izobraževali kirurge s celega sveta."

Ahčan je opozoril predvsem na ignoranco države: "Težko je trenutno tukaj delati v razmerah, kjer virtualnega zdravnika iz Avstrije pričaka šest tisoč ljudi in sprejme predsednik države, na takšnih ravneh pa se ne pogovarjamo o temah, kot smo jih načeli danes."

Vsaka bolnica ima pravico do rekonstrukcije dojke

Vsaka ženska, ki je zaradi raka po operaciji ostala brez dojke, ima pravico do rekonstrukcije. Ta je skoraj vselej mogoča, zato se bolnice vedno pogosteje odločajo zanjo.

Rak dojke je sicer najpogostejši rak pri ženskah, vsako leto v Sloveniji za to vrsto raka zboli več kot 1200 žensk, pa tudi šest do 10 moških. Izjemno pomembno je vsakomesečno samopregledovanje ter udeleževanje slikanj v okviru preventivnega presejalnega programa Dora. Na območjih, kjer Dora še ni razširjena, imajo ženske pravico do mamografije vsaki dve leti.

Zakaj rekonstrukcija dojke? Ker ima izjemen pomen za ohranitev pozitivne samopodobe bolnice, prav tako je pomembna tudi iz estetskih razlogov. Zdravljenje raka na dojkah je močno napredovalo, žal pa operativni poseg še vedno pomeni fizično pohabljenje operiranih bolnic, ki med drugim povzroča kronične bolečine. Posledice odstranitev dojke pusti tudi na psihi bolnice, navajajo v brošuri Društva onkoloških bolnikov Slovenije. Zato skušajo z rekonstrukcijo dojke estetski kirurgi odpraviti estetsko motnjo, vzpostaviti telesno celovitost in izboljšati psihološko stanje bolnice ter kakovost njenega življenja.

Obstajata dva tipa rekonstrukcije, in sicer avtologna rekonstrukcija, kjer lahko za oblikovanje nove dojke uporabimo del lastnega tkiva, ter rekonstrukcija z umetnim materialom. Pri natančno izbranih bolnicah (mlajše bolnice z gensko mutacijo ali bolnice z začetnim stadijem bolezni, pri katerih onkolog po odstranitvi obolelega tkiva ohrani tudi bradavico in kolobar) pa lahko kirurgi napravijo tudi enostopenjsko rekonstrukcijo z vsadki, kar pomeni, da onkolog odstrani obolelo tkivo, nato pa rekonstrukcijski plastični kirurg pod veliko prsno mišico vstavi natančno izbran anatomsko oblikovan silikonski vsadek, še navajajo v brošuri Društva onkoloških bolnikov Slovenije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (35)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

resslovenka
23. 05. 2017 08.26
+5
olaf45 in ostala vsevedna gospoda....Takole je, pojma nimate , kako se počuti nekdo, ki zve za da ima raka. Pa želite si, da nikoli ne bi izkusili tega občutka. Rak dojke je ena najpogostejših oblik te bolezni in na srečo tudi najbolj ozdravljiva, če se odkrije pravočasno. Po onkološki operaciji tj odstranitvi dojke, je ponujena rekonstrukcija . In se pač odločiš kakšna. G. Ahčan je , ponudil najboljšo možno varianto in gre mu vsa zahvala za pristop in izvedbo . Kar se zdravljenja tiče spoštovani se ta po posegu nadaljuje s kemoterapijo, obsevanjem ali obojim. Zato ne mečite vsega v en koš. Ker resnično nimate pojma. Vse spoštovanje gospod Ahčan. Da bi le bilo več takih zdravnikov pri nas.
Igi31
23. 05. 2017 06.00
-2
3d model na podlagi zdrave dojke kaj pa ce ni obeh? a si izberes model :)
Tone 12345
22. 05. 2017 22.18
-10
ahčan bolezen spreminja v biznis kakor farmacija!!
Tone 12345
22. 05. 2017 22.17
-9
ahčan bolezen spreminja v biznis kakor farmacija!!
asdfghjklqwertz
22. 05. 2017 20.10
+6
Kakor koli ... boge ženske! In vsa čast jim, da se odločijo za kaj takega, ko so še zdrave.
valjhunsinkajtimara
22. 05. 2017 18.25
-2
Samo... To je plastična kirurgija... Ne zdravljenje raka.... Saj sem prav razumel, ne?
maajde
22. 05. 2017 18.31
+8
Pravzaprav oboje. Odstanitev rakovega tkiva je zdravljenje, ta vrsta plastike pa poskrbi za hitrejše okrevanje, celjenje, ter zelo pomembno - za višjo kvaliteto življenja. Do zdaj so ženske nosile nedrčke s silikonskimi podlogami, da so prikrile morda neprijeten izgled svojega telesa.
NejcPircMusar
22. 05. 2017 17.10
+15
Super, bravo! Sicer se ne spoznam ravno na zdravstvo, ampak upam, da je to za zenske KiSo PREBOLELE RAKA in ne za one, ki se jim zdijo premale.
maajde
22. 05. 2017 17.33
+7
Sem si ogledal predstavitev operacije v 3D tehniki kot v kinu. Super zadeva in na veselje žensk se samozavest po takšni rekonstrukciji močno dvigne.
maajde
22. 05. 2017 17.34
+6
Pozabil na vse pohvale dr. Ahčanu in ostalim sodelujočim. Bravo!
keved
22. 05. 2017 17.05
-10
ja a daš loh že to pornografijo stran no
nebi
22. 05. 2017 16.56
+3
Pripomba. Projekt je plod sodelovanja UKC in fakultete za strojništvo.
lilyallen
22. 05. 2017 16.48
+3
ta ideja o kateri je govoril kirurg ahčan se mi zdi zelo zanimiva...sm verjetno pr nam ne bo posluha za kaj takega
LuckyBastardo
22. 05. 2017 16.27
+3
Bravo kapo dol. Mislim da je to res velika dobra novica za vse ženske ki so izgubile dojko-e. Zdej naj pa še pogruntajo 3D penise in so zmagali.
kaslc 1
22. 05. 2017 15.36
-3
to so v sds-u že davno nazaj povedal pa jih niso poslusali,pa to
jesen?ica
22. 05. 2017 15.32
+8
Karantanija
22. 05. 2017 15.27
+17
Vsaj nekaj pozitivnega iz zdravniških vrst.
TellingTheTruth
22. 05. 2017 16.39
+5
Pozitive je dovolj, sam take novice se ne prodajajo tako dobro kot slabe
hotchilipoper
22. 05. 2017 15.25
-10
In to bodo dobile ženske na napotnico-ma ne me
METKA102
22. 05. 2017 16.19
+8
totinori
22. 05. 2017 15.06
+16
Bo preteklo še kar nekaj vode preden se bodo vrnili na nivo, ki ga je dosegel dr. Marko Godina! Vprašanje, če jim bo to sploh uspelo pri današnji zdravstveni politiki. Takrat smo bili v "svinčenih časih", kot jih nekateri tako radi imenujejo, zdravstvo je pa bilo na svetovnem nivoju. Naj omenim še dr. Kambiča (po njem se imenuje t.i. "ljubljanska metoda" operiranja v ORL), dr.Dolenc je prvi operiral poškodbe lobanjskega dna, kar je strokovna javnost dolgo imela za lažno novico, ker je pač prihajal iz neke Jugoslavije. Verjetno bi se dalo še koga omeniti, pa ne vem če bi bilo kaj drugače, saj je pomembno, da politiki odločajo o vsem. Še včeraj so bili brezvezni loleki, ki so uspeli nafopat volivce, danes pa so veliki vseznalci,ki obvladajo vso znanje sveta in še več. ker so pač člani neke komisije, ki jih v parlamentu ustanavljajo po tekočem traku. P.s.:sicer me pa čudi, zakaj to predstavljajo kot novost, ker so o tem poročali že pred več kot letom dni.
nevica
22. 05. 2017 14.47
+5
Vsaj nekaj pozitivnega - vendar gre tu za vrsto raka, ki ga še kar dobro obvladujemo. Ženske smo ozaveščene in opazujemo spremembe na telesu in hodimo k zdravniku in tudi lep del žensk je vključen v program Dora, kar je poleg Svita seveda nekaj boljšega v našem zdravstvu. Rekonstrukcija je po uspešnem zdravljenju velikega pomena zato, da se ženska lahko nekako bolj samozavestno vrne "v življenje" in sodelovanje onkologije s plastični kirurgijo je zelo pozitivno. Bolj so problemi tam, kejer se pojavi en rak, pa se oceni, da ni bil nevaren, in daj ezdravljenje zaključeno s kirurškim posegom, brez kemoterapije in potem pregledi še nekaj časa zgolj na področju, ki je bilo sprva ogroženo. Širjenje raka je dosti bolj nepredvidljivo. Ali se naj človek potem sam muči iz zbira napotnice, da bi hodil na preglede, če se je še kam razširilo? Moj oče je zato umrl, ker ga niso dovolj dobro pregledovali po operaciji - in bil je brez kemoterapije, ki bi eventuelno lovila metastaze. Onokologija bi morala biti primarno ves čas povezana z diagnostiko in sistemskimi kontrolami - to je bolj pomembno, da ostaneš živ, kot da si lep. Nočem kritizirati gornjega, ker menim, da je zelo dobro, želim le, da se še drugje vzpostavi boljše sodelovanje med strokovnjaki in bo napredek očiten tudi drugje. In bog ne daj, da bi se zamešale napotnice in bi ljudje bili napačno zdravljeni. Še posebno tisti, ki niso dovolj razgledani, da bi lahko sami spremljali kaj se dogaja in podvomili v kašen postopek. V lanskem letu je bilo kar neka pretresov, ki so izrazito pokazali na določene pomanjkljivosti. Na žalost je včasih ravno nekaj takega potrebnega za korenite spremembe.
ŠeVednoPlešem
22. 05. 2017 14.22
+1
Nič narobe, v bistvu super, domače znanje, sodelovanje stroke, a kaj ko za raziskave Slovenija namenja bržkone najmanj denarja od držav OECD. In zato slovensko znanje beži drugam, največ v Nemčijo, kjer je pač cenjeno in plačano.
TheTruth4u
22. 05. 2017 14.10
-20
Tele samohvale so bolj tko tko... pa ko bi vsaj pokazal kakšne nove slike, če so ze tiste iz leta 1970 kjer so dohtrji ženske čist iznakazili. Kr neki se skupaj, en kup samohvale in nič drugega.
NerdIRL
22. 05. 2017 13.43
+16
Eden boljših profesorjev MF.