FIT 24UR

Virus HIV postaja manj smrtonosen in manj nalezljiv, ampak …

London, 02. 12. 2014 08.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Virus HIV postaja manj smrtonosen in manj nalezljiv, je odkrila skupina raziskovalcev z Univerze v Oxfordu. Nekateri virologi menijo, da bo sčasoma virus celo postal ''skoraj neškodljiv'', ampak to je izjemno dolg proces.

Virus
Virus FOTO: Thinkstock

Virus HIV postaja manj smrtonosen in manj nalezljiv, je odkrila skupina raziskovalcev z Univerze v Oxfordu. Zdaj traja dlje časa, da virus HIV povzroči bolezen. Spremembe bi lahko pripomogle, da bi končno ustavili pandemijo.

Nekateri virologi menijo, da bo sčasoma virus celo postal ''skoraj neškodljiv, če bo njegova evolucija nadaljevala po tej poti, navaja BBC. A to je izjemno dolg proces in še vedno je treba iskati zdravilo, opozarja virolog Jonathan Ball.

Raziskovalci še opozarjajo, da so tudi milejše oblike virusa še vedno zelo nevarne in da še vedno povzročajo aids.

Po vsem svetu je s HIV okuženih 35 milijonov ljudi. V telesu se po okužbi bije boj med imunskim sistemom in virusom. HIV se zelo hitro prilagodi in mutira ter tako prilagodi na imunski sistem. Vsake toliko pa se okuži nekdo s posebej učinkovitim imunskim sistemom.

''Takrat je virus ujet in mora se spremeniti, da preživi, to pa ga stane,'' je dejal profesor Philip Goulder z oxfordske univerze. Cena je zmanjšana zmožnost podvajanja, to pa pomeni, da je virus manj nalezljiv in da počasneje napreduje do bolezni. Če se nato širi tak oslabljen virus, se nadaljuje postopna oslabitev virusa.

Ekipa je ugotovila, da se ta proces odvija v Afriki, kjer so primerjali Bocvano, kjer je problem že dolgo trajajoč, in Južno Afriko, kamor se je HIV zanesel desetletje pozneje. Virus v Bocvani in 10 odstotkov manjšo zmožnost podvajanja od tistega v Južni Afriki.

Raziskava tudi kaže, da tudi zdravila silijo virus, da se preoblikuje v milejšo obliko. Zdravila ciljajo najhujše oblike virusa, tako da preživijo manj nevarni, je dejal profesor Goulder.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Krta?a 21
02. 12. 2014 20.39
-4
Hohohoho kaksne kloooobaseee.
Leonardo09
02. 12. 2014 12.04
-9
dobra novica za toplovodarje
Cmrlj3
02. 12. 2014 12.26
+10
če je HIV v razvitem svetu predvsem problem gejev to ne pomeni, da je tako tudi drugje. v nerazvitem svetu je velika večina okuženih s HIV kar lepo heterospolnih, tako da lahko rečemo, da je to enostavno dobra novica za ljudi nasplošno.
floredith
02. 12. 2014 18.43
+5
Problem gayev v razvitem svetu...hahaha...ke izrazi! V 'razvitem" svetu in po celem svetu...pride najvec prenosa virusa hiv pri hetero spolnih odnosih.na drugem mestu pri intravenoznih uzivalcih mamil..z izmenjavo pripora...na tretjem mestu pa pri gayih! Sicer pa sploh ni vazno to...cloveska neumnost ne pozna meja...ala leonardo...
Tadej Bu?ar
10. 12. 2014 02.35
+2
V nerazvitih državah so večinoma okužene heterosexualne ženske. Moški večinoma niso heterosexualni, ker posilijo vse, kar leze. Zato ker majo jajca! Ne pa tko k naši "pravi moški", ki se bojijo vsake ritke.
devote
02. 12. 2014 09.04
+4
Medvrstično sporočilo tega naročenega oglasnega članka je, da lahko zopet ignorirate nevarnost in zivite razvratno, primanjkuje nam namreč odjemalcev naših "zdravil" proti aidsu, katere itak plačuje država v v sklopu obveznih zdr. zavarovanj. Delničarji zahtevajo dobiček , prosimo za razumevanje. Vaša vsemogočna farmacevtska industrija.
ivcekivcek
02. 12. 2014 10.07
+1
Če živiš riskantno, greš enkrat na leto na pregled , če pa si krvodajalec, obkrožiš na poli D- DEMO REČ TEMU RISKANTNO ŽIVEČ. Sicer tako ali tako , pregledajo tudi za Hiv. In veš če si zdrav ali nisi in tako ne ogrožaš svojih vrlih ljubimk. In je stvar rešena , brez preventivnih zdravil.
HugoPotapljac
02. 12. 2014 16.21
+1
Sorry, vem da je fino pljuvat po farmacevtski industriji ampak ta pri tej raziskavi ni imela nobene vloge. Delo so opravljali raziskovalci z univerze v Oxfordu, rezultati pa so objavljeni v strokovnem časopisu PNAS in so javno dostopni.
devote
03. 12. 2014 02.06
+0
torej, kakor je sklepati, se javiš za prostovoljnega laborat. zajčka, ki bo imel prvi to čast ,da ga okužijo s povsem nedolžnim virusom...