Znanstveniki so še do nedavnega verjeli, da lahko ljudem, ki jim primanjkuje vitaminov ali mineralov, dodatki le koristijo. No, najnovejša raziskava je pokazala, da lahko preveč vitaminskih dodatkov celo škodi. Številne ženske, ki v 50. in 60. letih jemljejo nadomestke, kot so multivitamini, folna kislina, vitamin B6, magnezij, cink in železo, s tem, tako je pokazala najnovejša raziskava, povečujejo tveganje za smrt, piše BBC.
V raziskavi je sodelovalo 38.000 žensk iz ZDA, ki so prenehale z uporabo vitaminov in mineralov, ki so jih uživale zadnji dve desetletji. Rezultati so pokazali, da je treba nadomestke uživati le, če za to obstajajo medicinski razlogi, saj lahko v nasprotnem primeru nadomestki naredijo več škode kot koristi.
''Glede na obstoječe dokaze smo videli le malo opravičil za uživanje hranljivih nadomestkov med širšo populacijo,'' je povedal Jaakko Mursku, ki je s svojimi kolegi z univerze na Finskem naredil raziskavo. Ta je namreč pokazala, da so tablete železa povezane s povečano nevarnost za smrt za 2,4 odstotka. Pokazalo se je tudi, da čim več železa človek uživa, tem večja je nevarnost. Na drugi strani pa se je pokazalo, da dodatno jemanje kalcija zmanjšuje nevarnost. No, znanstveniki trdijo, da je treba zbrati še več dokazov za to trditev, zato ljudem ne priporočajo, da uživajo kalcij, razen če jim je to predpisal zdravnik.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.