SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja je namenjen ženskam, otrokom, mladostnicam in mladostnikom, ki imajo izkušnje z nasiljem v družini, partnerskih ali sorodstvenih zvezah, na delovnem mestu ali v drugih odnosih. Namenjen je tudi vsem drugim, ki želijo pomagati žrtvam nasilja oziroma potrebujejo pomoč ali informacije v zvezi z nasiljem.
SOS telefon deluje na nacionalni ravni, kar pomeni, da nudijo pomoč uporabnicam in uporabnikom iz vse Slovenije.
Svetovalke na SOS telefonu so posebej usposobljene za delo z ženskami, otroki in vsemi drugimi, ki imajo izkušnjo z nasiljem.
V Sloveniji veliko nasilja
Leta 1999 so nevladne organizacije, ki v Sloveniji delujejo na področju preprečevanja nasilja nad ženskami, ocenile, da je v Sloveniji vsaka peta ženska pretepena in vsaka sedma posiljena. Takrat je ta ocena naletela na buren odziv javnosti, ki je dvomila v tako pogostnost nasilja.
"Sodobne raziskave v Evropski uniji potrjujejo naše takratne ocene s statističnimi podatki: v državah Evropske unije je petina do četrtina vseh žensk vsaj enkrat v odrasli dobi doživela fizično nasilje. Več kot desetina žensk je doživela spolno nasilje z uporabo sile (Council of Europe, 2006).
Po oceni ženskih nevladnih organizacij je v Sloveniji najmanj 205.683 žensk žrtev telesnega nasilja. Ali z drugimi besedami: v tem trenutku več kot 10 odstotkov celotnega prebivalstva Slovenije oziroma 20 odstotkov vseh žensk v Sloveniji doživlja telesno nasilje.
Po podatkih Ministrstva za notranje zadeve so v Sloveniji od leta 2000 do leta 2008 takratni ali nekdanji partnerji ali zakonci ubili ali umorili 75 žensk. Ali z drugimi besedami: 72 odstotkov vseh ubitih ali umorjenih v zakonski ali izvenzakonski partnerski zvezi je bilo ženskega spola!" poudarja Dalida Horvat, strokovna vodja programa SOS telefona pri Društvu SOS telefon.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.