Nega in zdravje

'Včasih pripeljejo tako poškodovane, da jih za pete vlečemo iz groba'

Ljubljana, 02. 06. 2022 13.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, M.K.
Komentarji
1

V Sloveniji dnevno potrebujemo vsaj 350 darovalcev krvi, če želimo zadostiti potrebam, ki jih pri vsakodnevnem delu potrebuje zdravstvo, pred dnevom krvodajalstva izpostavljajo pristojni. S krvjo rešujemo življenja, saj je trenutno ni mogoče nadomestiti z nobeno drugo tekočino.

Novinarsko konferenco so v družbeno odgovorni krvodajalski iniciativi Daruj energijo za življenje, v okviru katere moči pri zagotavljanju potrebne krvi že 12. leto združujejo Zavod za transfuzijsko medicino, Rdeči križ Slovenije in Petrol, pripravili pred dnevom krvodajalstva, 4. junijem. Na njej so med drugim predstavili konkreten primer, kako je darovana kri rešila življenje Siniši, ki je pri delu na strehi padel z osmih metrov in se hudo poškodoval.

Po padcu in osnovni imobilizaciji je bil s helikopterjem pripeljal v Univerzitetni klinični center Ljubljana, kjer je dobil transfuzijo krvi in bil operiran. Po besedah anesteziologinje Martine Gubina, ki ga je prevzela, je potreboval kar 200 krvnih enot oziroma 100 litrov krvi, za kar mora kri darovati 200 krvodajalcev. Če krvi ne bi dobil, najverjetneje ne bi preživel.

V Sloveniji primanjkuje krvi, zato pristojni pozivajo k darovanju.
V Sloveniji primanjkuje krvi, zato pristojni pozivajo k darovanju. FOTO: Dreamstime

Ravno pri padcih z višine po besedah Gubinove prihaja do velikih izgub krvi, ker velike sile pogosto povzročijo notranje krvavitve, predvsem iz jeter in vranice. "Včasih pripeljejo tako poškodovane, da jih, kot mi pravimo, dobesedno za pete vlečemo iz groba," je bila nazorna. Pri takih operacijah po njenih besedah potrebujejo velike količine krvi v nekaj minutah, da zagotovijo potreben prenos kisika v možgane. Trenutno pa lahko to naredijo le s krvjo drugega darovalca.

Ravno take zgodbe jih, po besedah strokovnega sodelavca za krvodajalstvo na Rdečem križu Slovenije Boštjana Novaka, navdihujejo, da organizirajo akcije za darovanje krvi, kar sicer počnejo že 69 let brez premora. Zahvalil se je vsem, ki se na akcije odzivajo, in jih pozval, naj kri darujejo še naprej, posebej ko v relativno kratkem času dobijo več pozivov, saj to pomeni, da potrebujejo predvsem njihovo skupino krvi.

Poziv h krvodajalstvu so posebej namenili tudi mladim, saj lahko kri darujemo od 18 pa vse do 65 leta in tudi dlje.

4. junija praznujemo dan slovenskih krvodajalcev, saj so na ta dan leta 1945 v Sloveniji odvzeli in shranili prve enote krvi, ki so že vsebovale konzervans in so jih tako lahko tudi shranjevali.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MUNGATUMBA
02. 06. 2022 15.42
+1
ŽAL sem moral iz zdravstvenih razlogov, po 35 darovanju prekiniti to dejavnost. Začel, ko se še dajali res odlične klobase( Bloške ? ).. Pravili so pa stari mački, da so včasih še šilce "ta kratkega" dobil, za boljši pretok !?