FIT 24UR

Z manj tveganim pitjem alkohola bi lahko ohranili vsaj dve življenji na dan

Ljubljana, 15. 04. 2016 11.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Registrirana poraba alkohola v Sloveniji je leta 2014 znašala 10,9 litrov čistega alkohola na prebivalca, starejšega od 15 let. Istega leta smo v Sloveniji zabeležili 804 primere smrti, izključno zaradi alkohola in 3.545 primerov bolnišničnih zdravljenj, 184 primerov je bilo pri mlajših od 19 let.

Škodljiva raba alkohola v Sloveniji predstavlja velik javnozdravstveni problem, ki pa je tudi družbeni problem, saj posledice nosi tako posameznik kot njegovi svojci, pa tudi lokalna skupnost in celotna družba.

V letu 2014 je v Sloveniji bilo:

- skupaj 3.545 primerov hospitalizacij izključno zaradi posledic škodljive rabe alkohola,
- deset oseb se je v povprečju vsakodnevno zdravilo zaradi bolezni in stanj, ki so bile stoodstotno pripisljive alkoholu,
- najpogostejši vzrok za hospitalizacije so bile duševne in vedenjske motnje zaradi uživanja alkohola (72 %), alkoholna bolezen jeter (23 %),
- 184 bolnišnično obravnavnih primerov (5 %) so bili mladi do 19. leta starosti.

Registrirana poraba alkohola v letu 2014 je v Sloveniji znašala 10,9 litrov čistega alkohola na prebivalca, starejšega od 15 let, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Istega leta smo v Sloveniji zabeležili 804 primere smrti, izključno zaradi alkohola, izgubili smo vsaj 4.367 let potencialnega življenja zaradi prezgodnjih smrti ali 10 let potencialnega življenja na vsako umrlo osebo. Skupaj je bilo 3.545 primerov bolnišničnih zdravljenj, 184 primerov je bilo pri mlajših od 19 let.

Vsak dan v Sloveniji v povprečju umreta vsaj dve osebi, v bolnišnicah pa se vsakodnevno zdravi deset oseb zaradi bolezni in stanj, ki so dokazano posledica izključno škodljive rabe alkohola. Vse te smrti in bolnišnična zdravljenja, ki bolj prizadenejo moške, bi lahko v celoti in enostavno preprečili, saj bi zadostovalo že manj tvegano pitje alkohola in/ali abstinenca.

Zdravnica Barbara Lovrečič, nacionalna ekspertka za javno zdravje z NIJZ je povedala: ''Alkohol je najbolj priljubljena in razširjena psihoaktivna snov, ki povzroča več kot 200 bolezenskih stanj, poškodb in zastrupitev, nekatera od teh so stoodstotno pripisljiva alkoholu, kar pomeni, da se ne morejo razviti, če oseba ne pije alkohola, pri drugih stanjih pa alkohol predstavlja dodaten vzrok, kot so npr. prometne nesreče zaradi vožnje pod vplivom alkohola, samomor ali rak.''

Nazdravljanje
Nazdravljanje FOTO: Thinkstock

Kot je opozorila, v Sloveniji problematika alkohola že dolgo predstavlja velik javnozdravstveni in tudi širši družbeni problem. Za Slovenijo je namreč značilna izrazito lahka dostopnost do alkohola, pa tudi pri izrazito visoki porabi alkohola na prebivalca imamo družbeni odnos, ki je alkoholu kulturološko naklonjen in spodbuja pitje alkohola, do opijanja v javnosti pa je izrazito strpen. To se odraža tudi v problematičnih pivskih navadah Slovencev.

Kot ugotavlja psihiatrinja Mercedes Lovrečič z NIJZ je v Sloveniji poraba alkohola visoka, s tem pa tudi velike zdravstvene posledice škodljive rabe alkohola. ''Med odraslimi prebivalci v starosti od 25 do 64 let vsaka deseta oseba čezmerno pije alkohol, s starostjo pa čezmerno pitje alkohola še narašča. Moški v primerjavi z ženskami pogosteje pijejo alkohol in tudi v večjih količinah. Registrirana poraba alkohola v letu 2014 je v Sloveniji znašala 10,9 litra čistega alkohola na prebivalca, starejšega od 15 let, kar predstavlja visoko porabo alkohola. V letu 2014 se je poraba alkohola v primerjavi s prejšnjim letom povečala, predvsem na račun zalog piva in vina, in je bila primerljiva s tisto iz leta 2012. Polovico registrirane porabe alkohola je predstavljalo pivo (49 %), sledilo je vino (43 %) in žgane pijače (8 %).''

Barbara Lovrečič pa je izpostavila, da je ''problematika umrljivosti zaradi alkohola še bolj obsežna kot jo dejansko lahko spremljamo. Izpostavljenost alkoholu namreč predstavlja tveganje za nastanek nekaterih vrst rakavih obolenj: raka ustne votline in žrela, grla in požiralnika, raka jeter, debelega črevesa, danke in dojk, ki ga strokovnjaki povezujejo predvsem s čezmernim pitjem alkohola''.

''Čezmerno pitje alkohola predstavlja pomemben dejavnik tveganja za nastanek raka, pogosteje in več alkohola popijemo večje imamo tveganje za nastanek rakavih obolenj. Tveganje za nastanek raka ustne votline in žrela, požiralnika ter dojk je prisotno tudi pri tistih, ki pijejo alkohol v manjšem obsegu in je večje v primerjavi s tistimi, ki alkohola ne pijejo,'' je še poudarila.

kozarec vina
kozarec vina FOTO: Thinkstock

Vendar tveganje za nastanek raka ni prisotno le pri čezmernih pivcih alkoholnih pijač. Raziskovalci namreč soglašajo, da ne poznamo varne količine ali pivske navade, ki bi bila varna z vidika tveganja za nastanek raka, tako imajo večje tveganje za nastanek raka tudi tisti, ki pijejo alkohol zmerno oziroma v mejah manj tveganega pitja alkohola v primerjavi s tistimi, ki alkohola ne pijejo.

V letu 2014 smo imeli v Sloveniji med prebivalci, , zaradi alkoholu neposredno pripisljivih vzrokov (to pomeni, da je 100-odstotni vzrok bolezni ali stanja alkohol):

- 804 smrti (635 moških, 169 žensk),
- 38,5 smrti na 100.000 prebivalcev starih 15 let in več,
- 4,3 % vseh smrti v državi (7 % pri moških in 2 % pri ženskah),
- vsak dan sta v povprečju umrli vsaj dve osebi,
- več kot polovica jih je umrla pred svojim 65. letom starosti, kar pomeni prezgodnjo smrt,
- skupaj izgubili vsaj 4367,5 let potencialnega življenja ali 9,8 let potencialnega življenja na vsako umrlo osebo (največ 12 let na umrlega v Notranjsko-kraški in najmanj 7,1 let v Zasavski regiji)
- najpogostejši vzrok smrti alkoholna bolezen jeter (59 %) ter duševne in vedenjske motnje zaradi uživanja alkohola (27 %).

Splošna javnost pa ne pozna dovolj dobro tveganj za nastanek raka, ki so povezana z izpostavljenostjo alkoholu. Pri umrljivosti zaradi alkohola je potrebno upoštevati tudi vsa tista bolezenska stanja, kjer je alkohol le eden od vzrokov, pa tudi npr. smrti zaradi prometnih nezgod, ki jih povzročijo alkoholizirani vozniki, umore in samomore, povezane z alkoholom, kar pomeni, da je breme umrljivosti zaradi alkohola bistveno večje, kot ga trenutno z zgoraj prikazanimi podatki spremljamo.

''Še posebej so skrb zbujajoči podatki, ki kažejo, da se težje zdravstvene posledice zaradi alkohola pojavljajo tudi že pri mladoletnih in mladih, ki jim alkohol, še posebej v večjih količinah, že zaradi samih učinkov na možgane močno odsvetujemo. Možgani otroka so namreč zaradi procesov razvoja možganov, pri mladostnikih pa zaradi procesa dozorevanja možganov, bolj ranljivi za učinke in toksične posledice alkohola. Zmotno je tudi prepričanje, da je po dopolnjenem 18. letu starosti raba alkohola z vidika možganov varna. Človeški možgani dozorevajo do srede 20. letih in tudi kasneje in so prav zato v tem obdobju dovzetnejši za učinke in posledice alkohola. Ravno zaradi razvojnih značilnosti človeških možganov zgodnejši stik z alkoholom predstavlja večje tveganje za kasnejši razvoj zasvojenosti z alkoholom. Alkohol ima psihoaktiven učinek, povzroča odmiranje možganskih pa tudi drugih celic in povzroča zasvojenost,'' opozarja Barbara Lovrečič, ki je poleg genetske predispozicije poudarila tudi pomen zgleda in vzorcev vedenja iz okolice.

Pitje
Pitje FOTO: Thinkstock

Spremljanje bolnišničnega zdravljenja zdravstvenih posledic škodljive rabe alkohola kaže le del slike zaradi alkohola prizadetega zdravja, saj se vsi, ki so zdravljenja potrebni, ne zdravijo v bolnišnici ali pa sploh ne poiščejo zdravstvene pomoči. ''Deloma je to povezano s hudo stigmo, ki spremlja duševne motnje, še posebej pa zasvojenost z alkoholom. Čeprav gre pri zasvojenosti z alkoholom za bolezen možganov, je družba po eni strani izrazito strpna do opijanja v javnosti, po drugi strani pa izrazito nestrpna do tistih, ki so svoji okolici razkrili, da so se zaradi teh težav zdravili. Ti bolniki tudi zaradi stigme iščejo pomoč kasneje, čeprav bi bila ob zgodnejšem zdravljenju prognoza boljša,'' je dejala Mercedes Lovrečič. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

RdecaZvezda
17. 04. 2016 17.40
+3
vino ti si čudežna zlatnina,v tebi tisoč je resnic,ti si radost,bolečina si najlepši smeh goric,amen.
RdecaZvezda
17. 04. 2016 17.31
+2
če bi državi bilo toliko do zdravja ljudi ,potem bi pa moralo biti precej drugače,
Jamallllll
15. 04. 2016 19.06
+3
čike so vam že davke nabil da je adijo, zdej pa še alko, politikom soditi za zločin izdaje
Jamallllll
15. 04. 2016 19.06
+2
življenje je smrtonosno
Jamallllll
15. 04. 2016 19.05
+11
kaj pa stres? kolk let prej umirajo slovenci zaradi stresa? js pa pravim da nekaterim alko še podaljša življenje k jim zresetira možgane! v tej naši lepi hinavski
Prototip
15. 04. 2016 14.39
+14
In zakaj se podajamo v alkohol?? v službi ti šef pere možgane in živce za znoret,prideš domov,sosed s tvojoi ženo pegla rjuhe, pogledaš dnevnik in vidiš eno samo črno kroniko,,potem greš pa valjda na eno pivo za umiritev,,a zdaj nam bodo pa še to vzel?,,,,kakršno je stanje v tej zabluzeni državi,imamo še malo alkoholikov,,,,
Lisec6
15. 04. 2016 13.48
+5
ta baba je ta drugi Rugelj na dan lahko spiješ 1dcl na 10 kg teže pa nekaj poješ pa je to to. Alkoholik je vsak, ki spije(p0o dohtarsko) več kot 2 dcl na dal vina Razlike med kronikom in abstinentom pa ni. Obema nekaj v glavi fali.
mikmik 2
15. 04. 2016 13.46
+10
Kaj pa naj človek počne pr taki državi ko pa se ga ulice!
mafija leva drogeraška
15. 04. 2016 13.24
+11
dajte človeku za pit, pa vam bo pokazal, kdo je v resnici! če ne verjamete, mu dajte za pit še enkrat.
Sršen
15. 04. 2016 21.31
+2
Prastar pregovor pravi v vinu je resnica!!Abstinenca pa je posledica kronikov!!!!
25kur
15. 04. 2016 13.21
+16
bolj je škodljiva kokakola kot špricer sem zihr, kakšno reklamo delate za proizvajalce sladkih pijač, kolk vam plačajo Fructal in podobni
tali?ni tom
15. 04. 2016 13.12
+8
takole za razmislek,e-ji ki so v hrani,takorekoč je vsa hrana zatrapana z kemičnimi snovmi pa ne škodijo? zanimivo! vedno je gonja samo v eno smer,kaj pa diabetis tipa 2 ki dokazano nastaja zaradi zastrupljene in umetne hrane! pa dajte doktorji enkrat tole povedat tako da se iz prehrane in pitja izločijo ponarejena živila in pijača ! sigurno bo potem bolje! ne pa en dan obsojat eno,drug dan drugo vmes pa nič! za hec,v mojem otroštvu je imel tapravi naravni jogurt tri dni rok trajanja! danes ma umeten,plastificiran recimo par mesecev! je zdrav?? znanost trdi da je,zdravniki trdijo da je pa jemo mrtvo živilo ohranjeno z kemijo kot sdo nekoč ohranjali faraone! to pa ne škodi verjetno! ah,take nebluze me resnično razkurijo,isto ko za čike,prepovedat prodajo pa je!
Prototip
15. 04. 2016 14.52
+5
ja,država bi vse prepovedala,k je pa treba pobrat davke in trošarine,se pa ne sekirajo več tako zelo,,,,,,
enza2
15. 04. 2016 14.53
-3
zanimivo da vsi komentirate tako da kažete s prstom drugam. So bili tudi že članki o škodljivosti hrane in kemikalijah v njih a zdaj govorimo o alkohola. Ne zatiskajmo si oči. V Prevelikem pitju te stvar ubije. Pika. tako kot te macdonalds. Je pa dokazano, da je alkohol droga, ki odpre vrata vsem drugim, tudi trdim. Torej ne moremo rečt da se pristransko spravljajo na "njega", ker se še premalo. S prstom pa je najlažje kazat drugam, če se ga redno pije. Potem je vse drugo krivo za bolezni.
RdecaZvezda
17. 04. 2016 17.42
vodi nas ljubi bog,s svojo varno roko,od bifeja do bifeja