Britanski raziskovalci so namreč začeli s kliničnimi raziskavami nove „pametne bombe“, ki bi lahko izboljšala zdravljenje, s tumorji pa bi se lahko spopadli z naravnimi sredstvi – ekstrakti rož. Izvleček, ki se imenuje kolhicin, se je dokazal kot zelo učinkovit pri upočasnitvi in celo popolni eliminaciji različnih oblik rakastih tvorb pri testnih primerkih miši.
Dosežek je bil predstavljen na britanskem festivalu znanosti v Bradfordu, za dognanji pa stoji ekipa znanstvenikov z bradfordskega univerzitetnega Inštituta za zdravljenje raka (Institute for Cancer Therapeutics). Jesenski podlesek (Colchicum autumnale) poznamo tudi pod imeni cmerika, divji luk, golobjak in jesenski materničnik. V podleskovem semenu so do zdaj odkrili okrog 20 alkaloidov. Bolj natančno gre za tropolonske alkaloide, med katerimi so predvsem pomembni kolhicin, demekolcin in kolhikozid. Za zdravilno uporabo so primerni cvetovi, gomolji in semena.
Za pridobivanje učinkovine alkaloida kolhicina na trgu dobimo drogo podleskovega semena (Colchici semen – zrela posušena semena) ali sveže čebulice, nabrane spomladi (Colchicum autumnale). A kljub temu danes uporabljajo drogo zaradi velike strupenosti le še v standardiziranih pripravkih ali kot čisti kolhicin pri akutnih napadih putike. In prav slednji se je izkazal kot zelo učinkovito sredstvo za spopad z rakom.
Kolhicin je najučinkovitejše zdravilo pri akutnem napadu podagre. Po eni strani zavira gibanje posebne oblike belih krvničk, monocitov, in njihovo prodiranje v vnete sklepe. Tako se v sklepih količina protaglandinov, ki povzročajo vnetne procese, ne poveča, in vnetje ne poslabša. Hkrati kolhicin preprečuje nastanek novih kristalov sečne kisline, ki prav tako povzročajo vnetja. Vendar na nivo seča v krvi ali izločanje sečne kisline nima nobenega vpliva. Učinek podleska za lajšanje podagre so poznali že v srednjem veku, hkrati pa so vedeli, da uporaba podleska zelo hitro privede do smrtnih zastrupitev, zato so ga uporabljali tudi za umore s strupom.
Kolhicinovo zaviranje celičnih delitev uporabljajo agronomi za vzgojitev poliploidnih rastlin (to so rastline z večkratnim skupkom kromosomov v celicah). Kot z zaviralcem celične rasti pa so poskušali z njim zdraviti tudi raka. Vendar je kolhicin zelo strupen. Bolje se je obnesel dezacetil-metil-kolhicin oz. demekolcin, ki v kombinaciji z obsevanjem nekoliko pomaga proti krvnemu raku (levkemiji), raku žlez mezgovnic in kožnim karcinomom.
Britanski znanstveniki so molekule kolhicina preoblikovali tako, da v telesu ne učinkuje, dokler ne doseže tumorskih celic. Ko doseže bolno tkivo rakavega tumorja, se kemikalija aktivira in povzroči razpad krvnih žil, ki prehranjujejo tumorsko tkivo, tako da prizadeti del postopoma odmre. To omogočajo prav encimi, ki jih v telo izloča tumor, da se lažje razraste v zdravo tkivo, modificirane molekule kolhicina pa vsebujejo protein, ki učinkovine tumorskih encimov izniči. Tumorski encimi napadejo kolhicinov protein, ga odstranijo, nato pa se kolhicin aktivira in učinkuje na sam tumor.
Prvi izsledki so obetavni, saj je delovanje kolhicina omejeno na samo obolelo tkivo. Ker je za aktivacijo toksičnih učinkovin kolhicina potreben prav tumorski encim, se s tem odpira nova možnost za učinkovito zdravljenje raka, ne da bi telo zaradi zdravila utrpelo kakršne koli stranske učinke. Tako bi lahko v prihodnje zdravili zaplete zaradi širitve metastaz. Tumorje bi lahko tako omejili, upočasnili njihovo rast, kot pa so pokazale uvodne raziskave na miših, pa bi v nekaterih primerih lahko rak povsem odpravili. Zdravilne učinke je na laboratorijskih miših izzval že prvi odmerek kolhicina. Če bo raziskava prestala klinične teste, bi tako izvleček jesenskega podleska kmalu dopolnil nabor dosedanjih metod zdravljenja rakavih obolenj. Britanski raziskovalci upajo, da bodo s prvimi kliničnimi analizami že v približno letu in pol začeli v bolnici St. James v Leedsu.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.