
Ljudje, ki zaužijejo vsaj tri rezine slanine na dan, imajo za četrtino večjo verjetnost, da bodo zboleli za srčno-žilnimi boleznimi, kaže najnovejša študija, ki so jo opravili na Švedskem.
Raziskovalci Inštituta Karolinska iz Stockholma so znova analizirali izsledke raziskav o vplivih predelanega mesa na zdravje ljudi, ki so bile opravljene v 70 letih prejšnjega stoletja. Ugotovili so, da uživanje več kot 50 gramov predelanega mesa na dan za kar 24 odstotkov poveča tveganje za smrt zaradi srčno-žilnih bolezni. Prav tako se za 32 odstotkov poveča tudi tveganje za razvoj sladkorne bolezni in za osem odstotkov verjetnost smrti zaradi raka.
Švedski raziskovalci so analizirali nevarnosti uživanja rdečega mesa – govedine, teletine, svinjine, jagnjetine in ovčetine ter predelanih mesnin, kot so šunka, klobase, slanina in salama.
Rezultati so pokazali da vnos 100 gramov mesa na dan za 19 odstotkov zviša tveganje za nastanek raka prostate in za 17 odstotkov za raka na črevesju. Prav tako uživanje nepredelanega mesa za kar 15 odstotkov poveča tveganje smrti zaradi srčno-žilnih bolezni, za 11 odstotkov pa se poveča tudi možnost obolenj za rakom dojk.
Zakaj je rdeče meso tako škodljivo?
Vzrok za škodljivost rdečega mesa bi lahko bila sama priprava, razkriva študija. Ponavadi ga namreč pečemo pri visokih temperaturah, pri tem pa se tvorijo kemikalije, heterociklični amini. Prav te na bi zvišale tveganje za razvoj raka pri ljudeh.
Nič manj nevarne niso predelane mesnine. Te vsebujejo veliko več soli in kemijskih dodatkov, ki so rezultat različnih postopkov, kot so dimljenje, soljenje in sušenje.
Profesorica Alicja Wolk, ki je vodila raziskavo trdi, da je uživanje rdečega mesa v zadnjih desetletjih naraslo po vsem svetu, še posebej v razvitih državah. In to kljub temu, da je javnost obveščena o škodljivih učinkih uživanja rdečega mesa.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.