V Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) priporočajo cepljenje proti sezonski gripi vsem prebivalcem, še zlasti pa starejšim od 65 let, kroničnim bolnikom ter majhnim otrokom in njihovim družinskim članom, nosečnicam, bolnikom, ki čakajo na sprejeme na bolnišnično zdravljenje, ter zdravstvenim delavcem.
Za kronične bolnike, nosečnice in starejše od 65 let je cena cepljenja sedem evrov, za ostale prebivalce pa 12 evrov. S cepljenjem, ki je po navedbah NIJZ najbolj učinkovita zaščita pred gripo, bi preprečili velik delež zbolevanja, zapletov in smrti zaradi te bolezni.
Gripo povzročajo trije virusi - virus influence A, B in C. Virus influence A povzroča epidemije in pandemije, virus influence B povzroča običajno omejene izbruhe npr. v šolah, vrtcih. Virus influence C okuži posameznike in ne povzroča epidemij.
Virus se prenaša s kužnimi kapljicami in preko površin, ki so onesnažene z izločki dihal obolelega z gripo. Kužne kapljice nastanejo ob kihanju, kašljanju in glasnem govorjenju.
Okužbo z gripo različno prebolevamo, pri starejših in otrocih so možni zapleti
Za gripo lahko vsi zbolimo, a je potek bolezni lahko precej različen in je odvisen predvsem od splošnega zdravstvenega stanja, starosti, imunskega sistema in tega, ali smo se v preteklosti že okužili s podobnim virusom influence. Pri mlajših, sicer zdravih poteka okužba brez simptomov, pri starejših kronično bolnih pa je potek lahko težak in zapleten.
Virus influence poškoduje sluznico dihal in omogoči prodor bakterijam v pljučno tkivo, zato se lahko kot zaplet gripe razvije bakterijska pljučnica. Ta zaplet je pogostejši pri starejših ljudeh in kroničnih bolnikih. Pri kroničnih bolnikih se v času prebolevanja gripe poslabšajo osnovne bolezni. Zaradi tega se v epidemiji gripe število sprejemov v bolnišnice močno poveča. Poveča se umrljivost.
Pri večini bolnikov zdravljenje s protivirusnimi zdravili ni smiselno. Najbolj pomembno je, da si olajšamo težave in počakamo, da gripa izzveni. Če pa v nekaj dneh ni izboljšanja, predvsem če vztraja visoka telesna temperatura in kašelj postane vse bolj gnojen, pomeni, da se je potek gripe zapletel s pljučnico, navajajo na NIJZ in dodajajo, da je pregled in nasvet zdravnika v tem primeru nujno potreben. Enako velja za majhne otroke - če vročina ne pade, otrok pa je zaspan, apatičen, izsušen, je potreben pregled v ambulanti.
Za odpornost lahko tudi sami veliko naredimo
Poleg cepljenja na NIJZ priporočajo vzdrževanje dobre telesne kondicije, veliko gibanja na svežem zraku ter uživanje zdrave hrane z veliko sadja in zelenjave. V mesecih, ko je okužb dihal veliko, pa se je treba izogibati zaprtih prostorov in si večkrat skrbno umiti roke.
Okužbe se lahko preprečijo tudi z dobrimi higienskimi navadami, in sicer da ne delimo osebnih predmetov, kot so zobne krtačke, ne pijemo iz istega kozarca ali steklenice, ne uporabljamo istega jedilnega pribora in podobno.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.