Štirje paralizirani moški so lahko prvič po več letih premaknili svoje noge, potem ko so prejemali električne dražljaje v hrbtenjačo, so sporočili ameriški zdravniki. Lahko so premaknili prste, gležnje in kolena, niso pa mogli samostojno hoditi.
V poročilu, objavljenem v časniku Brain, so zapisali, da električni dražljaji vzpodbujajo hrbtenjačo, da je bolj dovzetna za sporočila, ki jih kljub poškodbi, prejema iz možganov. Prek hrbtenjače potujejo ukazi iz možganov do posameznih udov, komunikacija pa se prekine, če se hrbtenjača poškoduje ali pretrga. Strokovnjaki menijo, da bi lahko terapija postala stalnica v zdravljenju poškodb hrbtenjače.
Ekipa z univerz v Louisvillu in Kaliforniji se ukvarja z električno stimulacijo hrbtenjače pod poškodbo. Pred tremi leti so prvič prišli do preboja pri Robu Summersu – košarkarju, ki je po prometni nesreči ostal paraliziran od prsi navzdol, saj je lahko premikal svoje noge. Zdaj so do podobnih rezultatov prišli še pri treh pacientih, ki so invalidni že več kot dve leti. Tako so dokazali, da Summers ni le izjema.
Strokovnjakom sicer še ni popolnoma jasno, kako električna stimulacija deluje, verjamejo pa, da nekaj signalov iz možganov še vedno uspe prek poškodbe hrbtenjače, a niso dovolj močni, da bi lahko sprožili premik uda. Električna stimulacija pa tako del hrbtenjače pod poškodbo naredi bolj dovzetno, da se odzove na sporočila iz možganov.
Ta eksperimentalna tehnika ne vključuje samega zdravljenja hrbtenjače, kljub temu pa bi lahko pripomogla k zdravljenju.
Čeprav nihče od četverice sicer ne more hoditi brez pomoči, a kvaliteta življenja se jim je vseeno zelo izboljšala. Izboljšala se je denimo tudi kontrola mehurja, kar je nekaterim še bolj pomembno kot sama hoja.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.