
Po podatkih evropske raziskave Eurocare je Slovenija po rezultatih zdravljenja raka na samem dnu lestvice, po stopnji umrljivosti pa v zgornji polovici. Razlog je predvsem prepozno odkrivanje raka, je na novinarski konferenci v okviru meseca boja proti raku debelega črevesja in danke opozorila Janja Ocvirk z Onkološkega inštituta.
V Sloveniji za rakom debelega črevesa in danke na leto zboli več kot 1400 ljudi. Ta oblika raka je po pogostnosti pojavljanja prvi najpogostejši rak, če upoštevamo oba spola, in drugi najpogostejši vzrok smrti zaradi raka. Največ bolnikov z rakom debelega črevesja in danke je starejših od 50 let, vendar za njim zbolevajo vse mlajši ljudje, je opozorila Maja Južnič Sotlar iz Združenja za boj proti raku debelega črevesa in danke Europacolon.
Več kot 80 odstotkov bolnikov obišče zdravnika šele v tretjem ali četrtem stadiju bolezni, ko je rak že lokalno napredoval in so tumorske celice že prizadele enega ali več oddaljenih organov. V združenju Europacolon pozivajo, naj ljudje poskrbijo za svoje zdravje in se odzovejo na vabilo preventivnega presejalnega programa za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb na debelem črevesu in danki Svit.
Slovenija je ena izmed redkih evropskih držav, ki ima tak presejalni program, je izpostavila Ocvirkova. Kot je pojasnila, v okviru programa Svit na preglede vabijo državljane, stare od 50 do 69 let. Trenutna odzivnost na vabila programa je 37-odstotna, čeprav bi po besedah Ocvirkove morala biti vsaj 70-odstotna, da bi bil program uspešen.
Milijon podpisov za boj proti raku

V okviru meseca boja proti raku debelega črevesja in danke evropsko združenje Europacolon pripravlja tudi vseevropsko akcijo z imenom Manifest življenja. Cilj akcije je v enem letu zbrati milijon podpisov v podporo boju proti raku debelega črevesja z željo, da bi bili vsi evropski bolniki deležni enako kakovostne diagnostične obravnave in zdravljenja. Vlade evropskih držav pa želijo spodbuditi, da bodo uvedle presejalne programe za zgodnje odkrivanje raka.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.