Če je Hipokrat že 400 let pred našim štetjem pisal o tem, da vreme vpliva na človekovo počutje, predvsem na bolečino, je sodobna medicina do tega nekoliko bolj skeptična.
Kljub temu se je skupina znanstvenikov odločila, da na vzorcu 9000 sodelujočih in s pomočjo mobilne aplikacije, v katero so udeleženci beležili svoje počutje, preveri, ali vremenski vpliv na bolečino dejansko obstaja, ali je plod človeške domišljije. In ugotovili so, da med obojim najbrž res obstaja povezava.
Aplikacija je iskala povezavo med urno vremensko napovedjo in počutjem ljudi in zaznala, da so v sončnih in vremensko ugodnih mesecih ljudje poročali o manj bolečine kot v deževnem in hladnejšem obdobju.
Raziskava bo trajala 18 mesecev, trenutno so sodelujoči na polovici testnega obdobja, znanstveniki pa so prve izsledke predstavili na Britanskem festivalu znanosti. Profesor Will Dixon, ki se ukvarja z zdravljenjem pacientov z artritisom v Salford Royal Hospital, prav tako je na čelu omenjene raziskave, je dejal, da 80 odstotkov njegovih pacientov trdi, da obstaja povezava med intenzivnostjo bolečine in vremenom, polovica njegovih pacientov pa trdi, da lahko na podlagi svojega počutja napovedujejo vreme.
Znanstveniki želijo zdaj ugotoviti, kateri so mehanizmi, ki v tem procesu delujejo. Menijo, da je eden pomembnejših zračni tlak, vendar so prepričani, da ni edini.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.