Novi podatki o zdravstvenem stanju prebivalcev slovenskih občin so razkrili marsikaj dobrega. Povišala se je pričakovana življenjska doba, manj je prekomerno hranjenih otrok, manj je tudi novih primerov raka. A to ne pomeni, da smo težave rešili. Med drugim bi morali piti manj alkohola in se več gibati
OGLAS
Več videovsebin
02:27
Iz SVETA: Zdravje v občinah
02:07
Iz SVETA: Najbolj zdravi so v občini Solčava
V občinah z majhnim številom prebivalcev tisti kazalniki, ki kažejo manj pogoste dogodke, kot so obolevanje in smrti zaradi posameznih vzrokov, močno zanihajo že pri nekaj primerih več ali manj.
NIJZ
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so objavili najnovejše podatke o zdravstvenem stanju prebivalcev slovenskih občin ter primerjavo med njimi. V primerjavi z lani uporabljenimi podatki letošnji kažejo, da smo se nekoliko postarali, bolj izobrazili in več delali, so zapisali. Zmanjšala se je umrljivost in posledično podaljšala pričakovana življenjska doba. Zmanjšal se je delež prekomerno prehranjenih otrok, manj je tudi novih primerov raka.
Letos so sicer posebno pozornost namenili tobaku in alkoholu kot dejavnikoma tveganja za zdravje. Če je Slovenija v boju proti kajenju z novim zakonom o omejevanju porabe tobačnih izdelkov naredila velik korak naprej, nas pri alkoholni politiki čaka še veliko dela, ugotavljajo. "V letu 2015 je prebivalec Slovenije, starejši od 15 let, v povprečju spil 114 l piva, 44 l vina in 2 l žganih pijač, kar kaže na to, da raba alkohola v Sloveniji še vedno predstavlja resen problem. Dostopnost alkohola je tradicionalno visoka, različne težave z zdravjem, ki jih povzroča, pa so pogoste in prizadenejo vse generacije," so izpostavili na NIJZ. Slovenija je v vrhu držav članic EU po posledicah škodljivega pitja.
Pozabiti ne smemo niti na veliko in velikokrat tragično vlogo, ki jo alkohol odigra v prometnih nesrečah. "Posebej zaskrbljujoče je, da se prometne nezgode z udeležbo alkohola v primerjavi s prometnimi nezgodami brez udeležbe alkohola v večjem odstotku končajo s težjim, tudi smrtnim izidom," so opozorili na NIJZ.
Sicer pa so letos sklopu kazalnikov dodali dva nova, ki prikazujeta podatke o obolevnosti prebivalstva zaradi klopnega meningoencefalitisa in podatke o sosedski povezanosti občanov.
"Klopni meningoencefalitis je virusna bolezen osrednjega živčevja, ki jo prenaša klop. Okužba je možna tudi preko pitja neprekuhanega mleka okuženih živali. Bolezen običajno poteka v dveh fazah. Prva faza bolezni se začne približno teden dni po vbodu klopa in poteka podobno kot pri gripi s slabim počutjem, bolečinami v mišicah in glavobolom. Pri večini bolnikov po prostem intervalu (nekaj dni do tri tedne) sledi druga faza bolezni z visoko temperaturo, močnim glavobolom in nezavestjo," so o bolezni zapisali na NIJZ. Z zemljevida je mogoče jasno razbrati, v katerih delih države je tveganje še posebej veliko.
Drugi kazalnik, ki ga lani ni bilo, je, kot omenjeno, sosedska povezanost. Socialne mreže namreč pomembno prispevajo k boljšemu duševnemu zdravju. "Občutki negotovosti in socialna izključenost imajo škodljiv vpliv na zdravje. Pomen sosedov je pomemben predvsem pri nudenju pomoči z gospodinjskimi opravili, manjše materialne pomoči ter druženju," so zapisali avtorji raziskave.
Še eden od za zdravje prav tako pomembnih dejavnikov, ki so ga vzeli v obzir, je dostop do pitne vode. Na zemljevidu je prikazan delež prebivalcev, ki imajo dostop do pitne vode dobre mikrobiološke kakovosti. Ta ima odločilno vlogo v preprečevanju nastanka, razvoja in širjenja črevesnih nalezljivih bolezni.
Čeprav je delež prekomerno prehranjenih otrok nekoliko upadel, to ostaja zaskrbljujoč pojav. V zadnjih 25 letih se je delež debelih fantov v starosti od sedem do 18 let povečal s 5,5 na 12, 7 odstotka, pri dekletih v istem starostnem obdobju pa s 3,3 na 7,9 odstotka, ugotavljajo na NIJZ.
Debelost vpliva tako na dolžino kot tudi na kakovost življenja, povezana je z razvojem številnih bolezni. Pogosteje je prisotna pri nižje izobraženih in revnejših prebivalcih, kar je v veliki meri posledica razlik v prehranjevalnih navadah med različnimi družbenimi sloji.
Prav tako odločujoč dejavnik pa je tudi premalo telesne dejavnosti oziroma sedeči življenjski slog. Odrasli naj bi bili vsak dan telesno dejavni vsaj 30, otroci in mladostniki celo 60 minut. Bolje bi bilo še več, dejansko pa so številni celo manj. Kot ugotavljajo pri NIJZ, skoraj vsak četrti mladostnik, star 11, 13 ali 15 let v času šolskega tedna več kot štiri ure svojega prostega časa preživlja sede. S starostjo se delež otrok, ki večino prostega časa presedijo, povečuje – takih je 8,2 odstotka 11-letnikov in kar 28,4 odstotka 15-letnikov.
Telesno dejavni otroci in mladostniki so bolj uspešni pri šolskem delu, lažje si zapomnijo snov in so bolj zadovoljni s svojim zdravjem in kvaliteto življenja. Redna telesna dejavnost zmanjšuje tveganje za srčno - žilne bolezni, nekatere rake in sladkorno bolezen tipa II. Pozitivno vpliva na sklepe in mišičje, pripomore k uravnavanju krvnega tlaka in telesne teže. Poleg tega telesna dejavnost pomembno pripomore k boljšemu duševnemu zdravju posameznika.
Podatke o zdravstvenem stanju po občinah so prvič objavili lani, cilj pa je spodbujati krepitev zdravja in preprečiti bolezni v okoljih, kjer ljudje živijo in delajo. Lanska objava je na nivoju občin spodbudila razpravo, pripravo akcijskih načrtov in izvedbo aktivnosti za izboljšanje zdravja, avtorji upajo, da bo to v še večji meri uspelo tudi letošnji.
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Res je. Beremo podatke o povprečni plači in si mislimo: "Saj ni tako slabo", ta podatek je irelevanten. Naj nam raje povedo mediano in modus naših plač. To nam bo povedalo pravo stanje.
pričakovana življenska doba je bluzenje folka na oblasti da zavaja delovno rajo! dejasnko merilo,dokaz o pričakovani oziroma o življenski dobi je na straneh časopisov kjer so osmrtnice! in te ne lažejo,niso prirejene in ne goljufajo na tak in drugačen način! dejstvo je tako,folk rojen pred vojno je dočakal v principu osemdeset let,po vojni tam sedemdeset let nato pa "pričakovana "življenska doba strmo pada! rojeni tamo,60,70 ,80 let pred dvatisoč,nimamo več kot 60 let življenja! za to pa je v izdatni meri kriva tako politika kot zdravstvena stroka! da ma le par več,ostali naj pomremo čim prej!
Vsa nezdrava hrana je dražja od zdrave. Kg piščančjega mesa pri mesarju 3-4-5 evrov. Kg piškotov v trgovini 10 evrov. litr mleka je cenejš od soka, 1kg čebule po 50 centov in še in še. Razni narezki po 10/15 evrov/kg. Žemlje po 2-3 evre/kg a kg moke 60 centov od Katića. Ta moka je men najboljša, imajo belo, črno, polnozrnato. Prodajajo jo Kalia, kmetijske.....
tudi ta cvetka o ceni piškotov ne drži - so tudi pod 2 EURna kilo, daleč prepoceni glede na to, da gre za nezdravo hrano, ampak pri piščancu pa je usekano še daleč bolj. V primerjavi z današnjimi piščanci pri mesarju (živijo 21 dni, nikoli ne vidijo svetlobe, hranjeni so s krmili v katerih je vse od ostankov jeklarske, mesno-predelovalne, farmacevtske, prehranske industrije do dodatkov v smislu rastnih hormonov, antibiotikov, insekticidov, akaricidov, pesticidov, fungicidov,... in to neprečiščeni, da so cenejši od krmil. Keksi so zanič in nezdravi, piščanci pa še desetkrat bolj. Srecnii,..ja, če potopiš glavo v pesek in nilč ne vidiš, nič ne slišiš. vse veš, čeprav nikoli ne prebereš strokovne, kaj šele znanstvene, literature, ampak si srecnii, da veš odtipkati geslo v google-ta.. drugače pa ni nič tako, kot pišeš.
za koga je v tej deželici najbolje poskrbljeno? za uslužbence javnega sektorja,otroke,socialo in samohranilke. ti imajo zelo kvalitetno življenje,brez stresa, dela ,brez finančnih skrbi ogromen dopust najmanj 3 tedne.......tak človek res dolgo živi.
hm, a obstajajo še kakšni drugi JožaJoža. pozabil si na penzioniste, tem je najboljše. prvi pri doktorju, prvi v vrsti pri Hoferju, prvi v zdraviliščih, prvi na morju (sam sem samo še dih od penziona, streljam torej v lastno koleno, ali govorim resnico?), prvi pri razmetavanju denarja, ki ga nikoli niso dajali v penzionistični sklad, ampak so raje na prvomajskih piknikih pijani tulili idealistične parole in malikovali kult osebnosti. obrtniki? kadarkoli greš v obrtno cono so polni kafiči obrtnikov. da bi kaj opragvil,..pozabi. po mestu pa po vseh gostilnah študentje. na cestah - zastoji petmetrskih avtov v katerih sedi študentka, ki jo briga za vse na tem planetu, saj itak nima kaj početi,.. torej, Jožajoža, ali si slep ali pa zaradi nadetih plašnic ne vidiš. to je kot cuker v hrani, ki je danes dežurni krivec za vse - pa ni. je samo eden od.
Kaj čakajo? Višje cene na liter in prepoved oglaševanja alkohola po TV -- tako kot je to v navadi v zglednih EU državah. Bo takoj manj pijanih ZA VOLANOM...
Zanima me, komu je v interesu, da se ne spremlja stopnje avtističnega spektra, ki v svetu postaja alarmantna. Prav tako je postavka glede medikanizacije prebivalstva zaradi duševnih motenj (v povprečju 15 na 100 prebivalcev, če prav berem iz diagrama), zelo ohlapna in bi morala biti razdeljena na posamezne starostne razrede - so tu zajeti avtistični spektri??
Najbolj nezdravi so tisti, ki misljo, da živijo zdravo, oziroma tisti, ki so obsedeni z zdravo prehrano. Naj si poiščejo psihiatra, da jim pove, da gredo lahko komot na burger, pivo, pojejo čips,...
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.