V raziskavi je sodelovalo 28 žensk, na katerih so z magnetno resonanco testirali, kako dobro prenašajo bolečino ob stiku kože z vročino. Med raziskavo so delček njihove kože izpostavili vročini, ki je že čez nekaj trenutkov postala izredno intenzivna. Stopnjo bolečine so preverjali na več načinov, enkrat so ženske za roko držale svoje partnerje, ki jih niso smele gledati v obraz, spet drugič neznanca, a so rezultati pokazali, da je prag bolečine najvišji v primeru, ko so ženske gledale fotografijo svojih dragih, kar je v center pozornosti postavilo ravno obraz. Nevroznanstvenik Jarred Younger, ki je pri raziskavi sodeloval, ugotavlja, da je bil občutek bolečine za od 36 do 44 odstotkov nižji, zelo intenzivno bolečino pa je pogled na bližnje zmanjšal za do 13 odstotkov.
"Višji prag bolečine lahko povežemo s posebnimi centri v možganski skorji, a blaženje bolečine, ki izvira iz čustev, je veliko bolj povezano z možganskimi centri za nagrajevanje. Vse kaže, da je ta proces veliko bolj povezan s primitivnimi deli možganov, ki aktivirajo globlje strukture, tiste, ki bolečino blažijo ali blokirajo že na ravni hrbtenjače. Ta učinek je podoben tistim, ki jih sprožajo analgetiki in droge,“ pravi Younger. To lahko pomeni, da lahko ob porodu že sama prisotnost partnerja bolečino precej omili.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.