Zadnjih nekaj let se tla telovadnic tresejo v ritmu zumbe – mešanice eksotične latinskoameriške in pop glasbe, ki vsebuje elemente fitnesa in aerobike. Koreografija je sestavljena iz počasnih in hitrih ritmov različnih zvrsti, kot so marengue, bachata, cumbia, reggaeton, calypso, samba, hip hop, rumba, salsa, cilj vadbe pa je na zabaven in sproščen način oblikovati naše telo.
Tisti torej, ki vam skupinske vadbe in razne aerobike ne dišijo preveč, lahko nekaj zase naredite s pomočjo zumbe. S plesom se sprostite in zabavate, obenem pa trenirate še svoje telo, pojasnjuje inštruktorica zumbe Nataša Naneva. "Ravno to je najboljša stvar pri zumbi. To ni samo kardio vadba, je ples in je zabava ob dobri glasbi. Ob latino glasbi! Če damo 100 žensk na eno mesto, se bosta verjetno našli le kaki dve, ki take glasbe ne marata."
Pri zumbi dela celo telo, še posebej pa mišične skupine zadnjice, rok, nog ter trebuha. "Na nogah smo največ, veliko delamo tudi z zgornjim delom telesa, predvsem z rokami, a tu je odvisno, koliko jih uporabljamo. Ali z njimi le ohlapno mahamo, ali pa jih stisnemo in iztegnemo, da močno delajo. Če pri vsem skupaj stisnemo trebuh, imamo pokončno držo, pa tudi počepov naredimo precej," še pravi Nataša.
Na vprašanje, ali ni vse skupaj morda premalo intenzivno, da bi se lahko klasificiralo kot trening, odgovarja, da nas ura zumba lahko precej utrudi, če vanjo vložimo veliko sebe. "Vse kardio vadbe so odvisne od posameznika in tega, koliko truda bo vložil." Posameznik naj bi v eni uri porabil nekje med 600 in 800 kilokalorij, ocenjuje. "Obstajajo podatki za več ali manj, ampak to je spet odvisno od posameznika – kako je zgrajen, koliko truda vloži, kako njegovo telo funkcionira ..."
Pa je treba imeti kakšno predznanje, vsaj ritem za ples? Nataša pravi, da ne, saj je zumba primerna za čisto vse. "Dobro, moški se mogoče res ne najdejo v njej, ampak to je samo pri nas, v tujini je pa to zelo popularno, saj je zumbo konec koncev ustanovil prav moški!" Sama trenira dekleta, stara od 12 pa vse do 60 let. "Prvič je težko, pa saj tako je z vsako stvarjo. Če ne bi bilo težko, potem mene ne bi potrebovali na odru. Zumba je enostavna, easy to follow (lahko ji je slediti), pa tudi kondicijsko ni tako težka, da ne bi bila primerna za, na primer, starejše. Poanta dobrega inštruktorja je prav v tem, da vidi, kakšne vadeče ima na vadbi, in temu prilagodi uro."
In prav inštruktor je tisti, ki mora skrbeti za dobro vzdušje. Od njega je odvisno ogromno, pravi Nataša. "Sama vidim, ko grem na druge vadbe ali pa na zumba konvencijo, kjer so sami vrhunski inštruktorji, in takoj znam preceniti, kdo je dober in kdo ni. Če pridem na vadbo, pa je inštruktor mona, če lahko tako rečem, kaj naj tam? Ljudje pridejo na skupinsko vadbo zato, da jih nekdo motivira, dvigne in to je to - inštruktor mora biti tak, mora biti dober motivator, mora biti malo klovna, mora se znati malo pohecati sam iz sebe, vadeče dvigniti in narediti dobro vzdušje, da potem spet pridejo."
Nekomu, ki hoče narediti nekaj dobrega za svoje telo, Nataša zumbo priporoča vsaj dvakrat do trikrat na teden. "Pridi, sprosti se, zabavaj se!" v treh besedah opiše svoje delo, ki ga obožuje. "Pri zumbi mi je najbolj všeč to, da nimaš občutka, da telovadiš, da se matraš, in delaš nekaj, da boš shujšal, ampak se v bistvu zabavaš." Ditch the work, join the party (Pusti delo, pridruži se zabavi), je namreč moto, s katerim zumba osvaja svet.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.