Namen Združenih narodov (ZN) je spodbuditi odpravo diskriminacije in ožigosanja oseb s to boleznijo, zato tudi takšno letošnje geslo. Kot je v svojem sporočilu ob 1. decembru poudaril tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan, napredka ne bo, dokler bodo ljudje bojazljivi in polni predsodkov. Epidemija se najbolj širi v tistih regijah sveta, ki so bile v preteklosti manj prizadete, v Vzhodni Evropi in Aziji, od Urala do Pacifika, opozarja Annan v svojem sporočilu. Zaradi aidsa je samo v letu 2002 umrlo tri milijone ljudi, kar pomeni 8000 smrti dnevno, ob tem pa se vsak dan na novo okuži skoraj 14.000 ljudi, kažejo statistični podatki skupnega programa ZN UNAIDS.
Kar 95 odstotkov okužb je prav v najrevnejših državah sveta. Tako je v mnogih državah na jugu Afrike že vsak peti odrasel človek okužen z virusom HIV, samo med nosečnicami Južnoafriške republike pa je odstotek okuženih s tem smrtonosnim virusom v minulem letu narasel na kar 24,7 odstotka. Na svetu tako živi 42 milijonov ljudi, okuženih z virusom HIV in z aidsom, zaradi te bolezni pa je na svetu tudi 13,2 milijona osirotelih otrok, še opozarjajo podatki UNAIDS.
Slovenija po uradnih podatkih Inštituta za varovanje zdravja, ki sicer gotovo podcenjujejo dejansko stanje, ostaja ena izmed redkih držav, kjer je še razmeroma malo okuženih z virusom HIV. Tako naj bi trenutno v Sloveniji živelo 136 okuženih s HIV, med katerimi je 30 bolnikov z aidsom. Letos je bilo prijavljenih 14 novoodkritih okužb, za aidsom je zbolelo šest oseb, ena pa je zaradi tega umrla. Najbolj prizadeta skupina prebivalcev v Sloveniji so sicer še vedno moški, ki imajo spolne odnose z moškimi, hitro širjenje okužb pa se še ni začelo med injicirajočimi uživalci drog in njihovimi spolnimi partnerji.
Številne akcije po Sloveniji
Po vseh slovenskih mestih so danes potekale mnoge akcije, delavnice, okrogle mize in druge prireditve, namenjene opozarjanju in obveščanju ljudi o tej bolezni. V okviru projekta Društva študentov medicine Slovenije imenovanega Virus, so študenti po vseh slovenskih študijskih centrih razdelili 80.000 kondomov s priloženim informativnim letakom, 20.000 rdečih pentljic, 10.000 podstavkov za pijačo, 20.000 okrasnih letakov, 32.000 Feliksovih promocijskih razglednic, 3000 plakatov, 200 šalov in 100 kapic.
Pester program so pripravili tudi v Centru Evropa, kjer je potekalo strokovno srečanje ob svetovnem dnevu boja proti aidsu. Prisotne je nagovoril vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere, potem pa so potekala različna predavanja v zvezi z virusom HIV in aidsom, na katerih so strokovnjaki, predstavniki pristojnih ministrstev ter varuha človekovih pravic skupaj z gosti iz tujine razpravljali o različnih težavah, povezanih s to boleznijo ter o njihovem reševanju.
Okrogla miza: Kako skupaj premagati osamitev?
Sekretar delegacije Evropske komisije v Sloveniji Thomas Kaufmann, ki je odprl okroglo mizo, je ob svetovne dnevu boja proti aidsu poudaril pomen politične volje. Po njegovem smo odgovorni vsi, vlade in posamezniki. Najbolj učinkovito sredstvo v boju proti širjenju aidsa pa po njegovem ostaja kondom. Na srečanju so spregovorili tudi Andrej Marušič z Inštituta za varovanje zdravja (IVZ), Evita Leskovšek, IVZ in Marko Vudrag z Zavoda za zdravstveno varstvo Ljubljana, svojo izkušnjo pa je posredoval tudi moški, ki se je z virusom HIV okužil pred letom in pol. Živi, kot je živel prej, vendar pa močno občuti stigmatizacijo, tudi med zdravstvenim osebjem.
O vprašanju strahu, ki ga je treba premagati, je spregovorila Marja Strojin iz UNICEF Slovenija, ki je 20 let delala z otroki kot psihologinja v svetovalnem centru. Predsodki so zelo močni, pravi. Tako starši ne bi dali svojega otroka v šolo, kjer je nekdo okužen s HIV. Starše je treba poslušati, da izrazijo vse, kar jih teži, meni Strojinova. Po mnenju Strojinove je treba imenovati odgovorno osebo, na katero se ljudje lahko obrnejo.