Statistike kažejo, da se v Sloveniji delež kadilcev zmanjšuje, kljub temu pa po cigaretah posega vse več mladih. Raziskava HBSC (Health Behaviour in School Aged Children: a WHO cross-national study) namreč Slovenijo med 35 državami in regijami uvršča na četrto mesto po pogostosti kajenja med 15-letniki.
Slovenska mladina vse bolj posega po cigaretah

Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja lahko v Sloveniji 15 odstotkov vseh smrti uvrstimo med prezgodnje smrti zaradi kajenja, kar pomeni 2800 prezgodaj umrlih na leto. V večini evropskih mest zaradi posledic kajenja umre več ljudi, kot jih skupno umre zaradi prometnih nesreč, alkohola, drog, požarov, samomorov in AIDS.
Redni kadilci umirajo zaradi s tobakom povzročenih bolezni prezgodaj, in sicer med 35. in 69. letom starosti. Med razvojem bolezni in začetkom kajenja je dolgo latentno obdobje, ki traja od 25 do 30 let. Pri kadilcih so zaskrbljujoče tudi dolgotrajnejša obolevnost, zgodnejša invalidnost in nezmožnost za delo. Tako je vsaka četrta oseba, ki je začela kaditi pred 16. letom starosti, nesposobna za delo še pred upokojitvijo.
V Sloveniji v zadnjih letih delež kadilcev med prebivalstvom upada
Še posebej izrazit je bil padec deleža kadilcev po letu 1996, ko je bil sprejet zakon o omejitvi rabe tobačnih izdelkov. Po podatkih raziskave Dejavniki tveganja za nenalezljive bolezni pri odraslih prebivalcih Slovenije jih med osebami, ki so stare od 25. do 64. let, kadi nekaj manj kot 24 odstotkov.
Raziskava HBSC pa je tudi pokazala, da med 13-letniki kadi vsak dan 3,5 odstotka fantov in 1,8 odstotka deklet. Med 15-letniki kadi vsak dan že okoli 23 odstotkov fantov in deklet, kar je primerljivo z deležem odraslih. 15-letnikov, ki kadijo vsaj enkrat na teden, ne pa vsak dan, pa je nekaj manj kot 30 odstotkov. Mladi začnejo kaditi okoli 13. leta starosti.
Kajenje škoduje več organskim sistemov v telesu
Kajenje je dejavnik tveganja za nastanek vrste kroničnih nenalezljivih bolezni, ki so pogosto neposredni vzrok smrti kadilcev. Številne raziskave so namreč potrdile povezavo med kajenjem in boleznimi različnih organskih sistemov: srčno-žilne bolezni, bolezni dihal, bolezni prebavil, bolezni ustne votline, bolezni in motnje reproduktivnega sistema in nenazadnje nekatere vrste raka. Vendar pa kadilec ne škodi le lastnemu zdravju, pač pa tudi zdravju tistih, ki so pogosto v njegovi bližini, kadar kadi. Še posebej je pasivno kajenje nevarno za zdravje otrok. Zelo nevaren je vpliv kajenja matere na še nerojenega otroka, prav tako je kajenje matere lahko vzrok za tretjino do polovico sindromov nenadne smrti dojenčkov.
Bodo fotografije na škatlicah imele učinek?
Sicer s ciljem zmanjšanja obsega kajenja krepi bitko proti tej razvadi tudi EU. Septembra 2003 je namreč Evropska komisija sprejela pravila o uporabi fotografij in drugih ilustracij kot slikovnih opozoril za zdravje na škatlicah cigaret. Tako bodo lahko 42 fotografij in slik v kombinaciji z opozorili o posledicah kajenja na zdravje uporabile države, ki to želijo.