Postopek so pred tem sicer že uporabili za odstranitev rakastih in nedelujočih ledvic, zdaj pa so to prvič naredili z zdravo ledvico, ki so jo nato presadili. "Ledvica je bila uspešno odstanjena in presajena v darovalkino nečakinjo. Obe pacientki se počutita dobro,“ je po operacijah povedal vodja ekipe, ki je vodila postopek, Robert Montgomery.
Takšen način naj bi bil manj invaziven in naj bi zato povečal število darovalcev, je prepričan Montgomery. "Odstanitev skozi naravno odprtino bo pospešila okrevanje, manjša pa bo tudi brazgotina.“
Omenjeno žensko so izbrali za takšen poseg, ker so ji že predhodno odstranili maternico in jim ta tako ni bila v napoto pri odstranjevanju ledvic. Operacija, ki se običajno vleče od pet do šest ur, je tako trajala tri ure, namesto tridnevne hospitalizacije pa je šla pacientka po 24 urah že domov. "Za pacientko je bilo enako, kot bi ji izpulili zob,“ je še dejal Montgomery.
Postopek sicer opravijo s pomočjo kamere in orodja, ki ju vstavijo skozi majhna reza v trebuhu in popku. Kirurgi nato skozi vagino vstavijo še votlo cev z vrečko na koncu. Ko je ledvica odrezana, jo s pomočjo kamer zmanevrirajo okrog organov, spravijo v vrečko in potegnejo skozi vagino.
Skeptiki priznavajo, da je manjšanje rezov in bolečine vedno dobrodošlo, vendar pa se ob tem porajajo vprašanja, kako sterilen je postopek. Nekateri se tudi sprašujejo, ali ledvico, ki je velika za stisnjeno pest, to, da jo stisnejo v precej ozko cev, ne poškoduje.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.