
Po njegovem mnenju je zaljubljenost sestavljena iz petih elementov. Ti so: seksualna privlačnost, metuljčki v trebuhu, želja po intimnosti, potreba po obojestranskih občutkih in strah pred izgubo. Po teh kategorijah oseba lahko ugotovi, ali je zaljubljena. Najbolj pomembna naj bi bila seksualna privlačnost, ki pa ne zadostuje za obstoj ljubezenskega razmerja.
Zanimiv je podatek, da je v možganih sveže zaljubljenega precejšna količina serotonina, ki povzroča 'norost'. To vzvišeno stanje je znanstvenica Donatella Marazziti poimenovala mikroparanoia. Zaljubljeni naj bi imeli tudi drugačno možgansko kemijo kot samski oziroma tisti, ki živijo v dolgoletni trdni zvezi.
Svet vidimo skozi "rožnata očala"
"Zaljubljenost je stanje omamljene duševnosti in vznesenosti, ko skozi 'rožnata očala' gledamo na svet in imamo občutek, da kar malo lebdimo nad tlemi, v čustvenem smislu seveda. Zaljubljenost je hkrati stanje sladke zaslepljenosti, zaradi katere verjamemo, da smo končno našli osebo, ki bo zadovoljila tako rekoč vse naše čustvene potrebe in zaradi katere ne vidimo partnerjevih pomanjkljivosti," pa pravi Brane Krapež iz Šole za čustveno inteligenco. Ko smo zaljubljeni (čeprav se tega takrat ne zavedamo), drugega ljubimo predvsem zaradi sebe, zato ker v stiku s to osebo zadovoljujemo lastne čustvene potrebe. Ko pa resnično ljubimo, ljubimo drugega zaradi njega samega. Pogoj za pravo ljubezen je potemtakem dobra mera čustvene zrelosti in samostojnosti. Pot od zaljubljenosti do ljubezni ni ne kratka ne lahka, vendar je prava.
Več o tem si preberite na www.vizita.si, kjer si poglejte tudi video.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.