V mnogih evropskih mestih so v zadnjem obdobju potrdili prve primere spolne bolezni Lymphogranuloma venerum (LGV). Bolezen se prenaša med nezaščitenim spolnim odnosom, povzroča pa jo ista družina bakterij, ki so udeležene pri nastanku sicer bolj znane spolne bolezni - klamidije.
V zadnjih mesecih poročajo o izbruhih LGV v Rotterdamu, Antwerpnu, Parizu, Stockholmu in Hamburgu. Po poročanju BBC so vse doslej znane primere 24 okuženih v Angliji potrdili med homoseksualnimi moškimi.
LGV se je doslej pojavljala na posameznih območjih Afrike, Azije, Južne Amerike in na Karibih. "V zahodnem svetu je bil LGV komaj znan," je povedal Neil Macdonald, predstavnik britanske Health Protection Agency (HPA). "Kar doživljamo zdaj, pa je nekaj povsem novega. Obolevajo namreč predvsem homoseksualni moški."
Od oktobra lani so v Angliji zabeležili 24 primerov bolezni. HPA je doslej identificirala 19 moških, ki so vsi homoseksualci, med njimi pa jih je 17 okuženih tudi s HIV. "Zdaj vemo, da je LGV med nami in da predstavlja problem," je povedal Macdonald. Težavo predstavlja dejstvo, da se LGV ne izraža kot značilna klamidijska okužba. Bolniki zato pogosto sploh ne vedo, da so okuženi, tudi večina zdravnikov ne prepozna bolezni.
Začetni znaki so neboleči mehurčki ali izpuščaji v predelu genitalij, kasneje pa se pridruži vnetje debelega črevesa, kar se pokaže v obliki rektalnih krvavitev in krvavega blata. Po enem tednu se povečajo limfne žleze in pride do tvorbe turov.
Največja ovira pri zdravljenju je pravočasna diagnoza bolezni, saj Lymphogranuloma venerum zdravniki zamenjujejo z drugimi boleznimi debelega črevesa.