Zaradi strupenega plina v dializatorjih istega proizvajalca je lani oktobra na hrvaškem umrlo 23 ljudi, v nekaterih evropskih državah pa so njihovo uporabo že prepovedali.
Za brezhibnost dializnega postopka so pri nas pooblaščena tri evropska podjetja. Predsednik stalne strokovne komisije za dializo pri ministru za zdravje Rafael Ponikvar je povedal, da Slovenija uporablja Friziusova monitorje in njihov potrošni material, švedske monitorje ter potrošni material podjetja Gambro in francoskega Hospala.
Sporne cevke, ki naj bi bile krive za smrt štirih bolnikov v Indiani in enega v Michiganu, sicer izdeluje podjetje Medisystem iz Seattla. Vzrok smrti bi bil lahko v cevki, dolgi štiri metre in premera petih milimetrov, ki omogoča pretok krvi v umetno ledvico, kjer se kri očisti in vrne nazaj v bolnika.
Po Ponikvarjevih besedah so ti podatki in tudi podatki, ki so bili na voljo na internetu, ne govorijo o naravi poškodbe oziroma mehanizmu smrti, ki so do tega pripeljali. Špekulacije so zato tukaj nemogoče, pravzaprav ni mogoče ničesar reči, dodaja Ponikvar.
V cevko bi lahko prišel denimo zrak, zaradi nepazljivosti kakšna kemična substanca, lahko pa bi prišlo tudi do slabega stika med dvema cevkama. V ZDA še iščejo vzroke smrti v dveh dializnih centrih, čeprav v Baxterju trdijo, da med seboj nista povezana. Morda bo več znano po preiskavi, ko bodo ugotavljali, ali so zdravstveni delavci pri bolnikih uporabljali enake cevne sisteme.