Letošnji svetovni dan je še posebej posvečen duševnemu zdravju otrok. Društvo Ozara Slovenija, nacionalno združenje za kakovost življenja, pri tem opozarja, da imajo ljudje s težavami v duševnem zdravju, ki jih je v Sloveniji približno 20.000, na svetu pa 450 milijonov, prav takšne potrebe in želje v življenju kot vsi ostali državljani. Danes bodo po vsej Sloveniji pripravilo številne aktivnosti; ljubljanska Ozara bo organizirala orientacijski pohod na Rožnik, predstavili pa bodo tudi različne filme o duševnem zdravju.
Ostale enote društva Ozara bodo pripravile dneve odprtih vrat, na katere so povabile različne strokovnjake, predstavnike lokalnih skupnosti in svojce oseb z duševnimi težavami. V svojih prostorih bodo organizirane številne razstave slik in literarnih izdelkov uporabnikov, ki so vključeni v programe njihovih centrov za socialno in delovno integracijo ter delovnih centrov.
Še vedno predsodki glede ljudi z duševnimi motnjami
Ozara ljudem z duševnimi težavami omogoča predvsem podporo v njihovem domačem okolju in se zavzema za povečanje obsega preventivnih programov. Osebe z duševnimi motnjami želijo biti samostojne, glavna ovira pri tem pa je, da po zdravljenju v psihiatričnih bolnišnicah ostanejo brez dela ali pa se invalidsko upokojijo. S tem pa izgubijo vse stike in postanejo pasivni člani družbe.Tako bo treba v prihodnje organizirati podporo vsem osebam z duševnimi težavami tudi na njihovih delovnih mestih, država pa mora zagotoviti ustrezen način financiranja teh programov, opozarjajo v Ozari.
Združenje psihiatrov Slovenskega zdravniškega društva je ob svetovnem dnevu duševnega zdravja opozorilo na še vedno premalo poznavanja in preveč predsodkov do duševnih bolezni. Po njihovem je največja pomanjkljivost pri zgodnjem odkrivanju psihotičnih motenj pomanjkanje zavedanja in poznavanja duševnih bolezni, zgodnje odkritje in začetek zdravljenja teh bolezni pa sta nujna za uspešno vrnitev bolnika v normalno življenje.