FIT 24UR

Operacije v tujini ali doma?

Ljubljana, 14. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Z vstopom v EU bo naš zdravstveni sistem doživel nekaj sprememb, med katerimi so tudi brezplačne operacije v tujini.

Tudi na področju zdravstva se nam obetajo spremembe po vstopu v EU
Tudi na področju zdravstva se nam obetajo spremembe po vstopu v EU FOTO: Reuters

Po prvem maju, ko bo Slovenija postala članica EU, bomo slovenski državljani za oskrbo med počitnikovanjem v tujini namesto zdravstvenih potrdil potrebovali zdravstvene kartice. Poleg tega bomo šli lahko v tujino tudi na brezplačne operacije, vendar le v primeru, da nas v Sloveniji ne bodo mogli operirati. V nasprotnem bomo samoplačniki.

Doslej le redko v tujino na operacijo

Na operacije v tujino so naši bolniki lahko šli že zdaj, čeprav so se za to redko odločali. Od dvesto bolnikov, ki so čakali na srčno operacijo, se jih je za operacijo v tujini, na Hrvaškem v Krapinskih toplicah in v Srbiji v Sremski Kamenici, kjer sta operirala dva priznana srčna kirurga, odločilo le osemnajst. Ostali so raje počakali na poseg v Kliničnem centru v Ljubljani.

Poseg, kot je operacija srca v tujini, Slovenijo stane enako kot operacija doma – zavod za zdravstveno zavarovanje odšteje okoli tri milijone tolarjev.

V primeru, da bo osebni zdravnik potreboval drugo mnenje, ga bo lahko poiskal tudi v tujini
V primeru, da bo osebni zdravnik potreboval drugo mnenje, ga bo lahko poiskal tudi v tujini FOTO: POP TV

Po vstopu Slovenije v EU bomo imeli zdravstveni dogovor z 29 državami. Do zdaj smo v tujini imeli pravico do nujne zdravniške pomoči. Sedaj pa bo slovenskim državljanom lahko v tujini ponujeno tudi zdraviliško zdravljene in dodatno zdravljenje v okviru rehabilitacije, je pojasnila Breda Butala z Zavoda za zdravstveno zavarovanje.

Če bodo zdravniki v drugih evropskih državah ocenili, da potrebujemo storitve, ki so sicer na listi dražjih, bodo potrebovali soglasje slovenskega zavoda za zdravstveno zavarovanje. Kot je povedala Butala so razlike predvsem na področjih, kjer se neke pravice razlikujejo, tako v Sloveniji zobni vsadek ne spada med pravice. Kljub temu pa v primeru, da bi tuj zdravnik ocenil, da je to nujno potrebno, slovenski zavod za zdravstveno zavarovanje ne bi nasprotoval tej odločitvi samo zaradi sistemskih razlik v zdravstvenih pravicah, je razložila Butala.

Slovenske bolnišnice odprte za tujce

KC si želi prepoznavnosti tudi v EU
KC si želi prepoznavnosti tudi v EU FOTO: POP TV

Tudi k nam bodo lahko prišli bolniki iz drugih državah, tako da bodo tudi slovenske bolnišnice lahko začele promovirati svoje storitve.

Generalni direktor KC Ljubljana Franc Hočevar je pojasnil, da je cilj KC, da bo s svojimi storitvami razpoznaven, da mu bodo tudi tujci zaupali. "Seveda bomo pričakovali, da bodo tujci plačali po cenah, ki jih bo za to KC postavil," pravi Hočevar.

Vrata odprta tudi za tuje zdravnike

Vrata slovenskih bolnišnic pa bodo odprta tudi za zdravnike iz evropskih držav. Ob zaposlitvi tujih zdravnikov, bodo morali domači kolegi temeljito pregledati strokovne zahteve evropskih držav.

V primeri, če bi bolnik želel drugo mnenje strokovnjaka iz evropskih klinik, ga bo moral sam plačati, razen če bo drugo mnenje želel osebni zdravnik in ga doma ne bo mogel pridobiti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10