Zdravila so snovi z neposrednim učinkom na človeško telo. Spremenijo njegovo fiziologijo, delovanje, metabolizem, kar je tudi njihov namen. Zdravila pa lahko v telesu sprožijo tudi takšne učinke, ki jih strokovnjaki pri izdelavi in testiranju niso predvideli. Ti se lahko pojavijo šele čez nekaj mesecev ali nekaj let, takrat ko je stopnja izpostavljenosti telesa zdravilu zadostna. Strokovnjaki ne govorijo o varnem zdravilu, temveč o tem, da so pozitivni učinki zdravila še vedno večji kot možni neželeni.
S prihodom zdravila na tržišče raziskovanje njegovih možnih negativnih učinkov ni zaključeno. Tudi pet let po registraciji zdravila se lahko pojavijo novi, doslej še neznani neželeni učinki, ki jih v času raziskav ni bilo mogoče odkriti. Zdravila preizkušajo v dveh stopnjah: prva - na živalih in ko je to zadosti varno še na ljudeh. Najprej seveda na zelo majhnem vzorcu, potem na vse večjem. Nazadnje se zdravilo preizkusi nekaj tisoč ljudeh. Gre za skrbno izbrane ljudi, med njimi pa ni nosečnic, le redko so otroci. V tem času se seveda pokažejo neželeni učinki, vendar se kasneje ko to zdravilo jemlje že nekaj sto tisoč oseb pokažejo še novi.
Tako kot vsa zdravila ima tudi nadomestno hormonsko zdravljenje neželene učinke. Nekateri so prav grozljivi, zato morajo ženske poznati tveganje. Pred začetkom jemanja zdravil, morajo ženske na preiskave, še bolj pomembno pa je, da hodijo na preiskave med samim jemanjem. Zavedati se je namreč treba tveganja. To moramo vedeti vsi. Pravico imamo izvedeti za stranske učinke, prav tako pa imamo dolžnost, da o svojem počutju poročamo svojemu zdravniku. Če so stranski učinki odkriti v začetku, so trajnejše posledice zelo redke.
Regulativa na področju izdelave zdravil spada med najstrožja. Tveganje stranskih učinkov obstaja od prve dni izdelave zdravil in tudi zdravila, ki jih bodo šele izdelali, jih bodo imela. Pomembno je torej poznati tveganje in se o tem posvetovati s svojim zdravnikom, kajti ta ista zdravila nam lahko tudi pomagajo.