Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je današnji dan razglasila za svetovni dan brez tobaka, saj lahko po mnenju WHO njegove škodljive učinke razglasimo za največjega 'tihega ubijalca' zdravja. Ob tem dnevu tudi letos mnoge zdravstvene organizacije opozarjajo na škodljivost kajenja, ki povzroča več vrst raka, med katerimi je najznačilnejši pljučni rak, je eden od dejavnikov tveganja za srčnožilne bolezni ter med drugim povzroča kronično obstruktivno obolenje pljuč in astmo.
V Sloveniji smo z zdravstveno politiko, z zakonodajo in programi na področju javnega zdravja v zvezi s tobakom že marsikaj postorili, tudi korak naprej v zmanjševanju odvisnosti od kajenja med prebivalstvom, menijo v Cindi Slovenija. Tako smo v Sloveniji priča trendu zmanjševanja kadilcev med odraslo populacijo, vseeno pa kajenje ostaja resen zdravstveni problem, ki mu je po njihovem treba posvečati nenehno pozornost.
O tej temi bodo spregovorili tudi na današnji novinarski konferenci na ministrstvu za zdravje, kjer bodo predstavili trende kajenja v Sloveniji in po svetu, problematiko kajenja pri slovenskih mladostnikih in rezultate mednarodne akcije Opusti kajenje in zmagaj 2004. Ta je potekala od 2. do 29. maja, namenjena pa je bila opuščanju kajenja polnoletnih kadilcev. Vsi sodelujoči, ki v času akcije niso kadili, so se potegovali tudi za različne nagrade, izžrebane nagrajence pa bodo razglasili ob današnjem dnevu brez tobaka.
Po podatkih Inštituta RS za varovanje zdravja število odraslih kadilcev v Sloveniji nekoliko upada, hkrati pa narašča število občasnih in rednih kadilcev med srednješolci. Slovenija sodi med tiste evropske države, ki so zmanjšale kajenje med odraslo populacijo na manj kot 25 odstotkov. Upad razširjenosti kajenja v polnoletni populaciji je bil opazen predvsem v obdobju ob in po sprejetju zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov, medtem ko pri srednješolcih takšnega trenda ni bilo zaznati.