Bolezen, ki je zaradi širjenja po svetu dobila vzdevek 'tiha epidemija', je posledica zmanjšane trdnosti kosti zaradi pomanjkanja anorganskih snovi. Človekove kosti se namreč obnavljajo, gre za nenehen proces, ki v neenakomernem ciklusu traja vse življenje in ohranja okostje močno in zdravo. V določenih pogojih, predvsem pred menopavzo in po njej, pa se zaradi neravnovesja v telesu več kostnine zmanjša, kot pa jo nastane na novo. Če je takšno neravnovesje stalno, pogosto privede do osteoporoze. Pri osteoporozi kost ni slabša od zdrave kosti, temveč jo je manj, saj se z leti ob določenih vplivih ruši njena notranja struktura. S takšnimi spremembami kost postane vse bolj krhka in se zato lažje zlomi.
Osteoporoza je kronična bolezen, ki jo je treba zdraviti, vendar je vsaj zaenkrat ni mogoče tudi ozdraviti. V svetu obstaja vrsta zdravil, ki upočasnijo napredovanje bolezni in izboljšajo kakovost kosti. Vendar so za učinkovit boj proti bolezni potrebne številne aktivnosti že v mladosti, saj je pomembno, da vsak posameznik že zgodaj poskrbi za dovolj visoke zaloge kostne mase, zlasti z ustrezno prehrano, ki vsebuje zadostne količine kalcija, ter z zdravim načinom življenja, pri katerem je še posebej pomembno redno gibanje. Ključnega pomena je zgodnje odkrivanje bolezni, in sicer z merjenjem kostne gostote.
Na svetu je kar 1,7 milijarde oseb, ki trpi za osteoporozo, število obolelih za osteoporozo pa narašča tudi v Sloveniji.