V Aziji je ta bolezen zahtevala že 17 življenj, saj je na Tajskem v sredo umrla peta žrtev. Na Tajskem poročajo o še dveh novih sumih bolezni pri ljudeh, s tem pa se je število sumov povzpelo na 19.
Je bolezen ušla nadzoru?
V Rimu se je končal tridnevni sestanek strokovnjakov WHO in Organizacije OZN za prehrano in kmetijstvo (FAO), na katerem so sprejeli nekaj priporočil, ki se nanašajo na cepljenje živali in boljše usklajevanje med prizadetimi državami, pa tudi na bolj transparentno seznanjanje javnosti. Strokovnjaki so se strinjali, da širjenje virusa ptičje gripe ni pod kontrolo in da obstajajo velike možnosti, da se virus razširi v druge regije, če ne bodo sprejeti nujni preventivni ukrepi.
V skupnem sporočilu so udeleženci srečanja zapisali, da bo ptičja gripa predstavljala veliko nevarnost, vse dokler bo perutnina v Aziji okužena. Zato so azijskim državam, kjer so zabeležili ptičjo gripo, priporočili ciljno cepljenje piščancev in druge perutnine, ki jim grozi okužba s to boleznijo. Ob cepljenju pa za omejevanje širjenja bolezni še vedno ostajajo potrebni tudi zakol okuženih živali in drugi ustrezni ukrepi, je zapisalo kakih 40 strokovnjakov.
S ciljnimi cepljenji ogroženih živali bi se po ocenah strokovnjakov lahko izognili množičnim zakolom perutnine zunaj okuženih območij. Zmanjšali bi tudi znatne izgube v gospodarstvu kot tudi v kmečkih gospodinjstvih, pa tudi obolevanje za ptičjo gripo kot tudi samo razširjenost bolezni. S tem bi tudi zmanjšali možnost njenega širjenja na ljudi. Ob tem strokovnjaki še priporočajo, da je treba ob načrtu cepljenja zagotoviti tudi strog nadzor razmer.