
"Po naših raziskavah lahko običajni prehladni virusi z okužbo uničijo melanomske celice," je povedal znanstvenik Darren Shafren z Univerze Newcastle. To spoznanje utegne pomeniti pomemben preboj pri iskanju terapevtskih metod za zdravljenje kožnega raka.
Pri poskusih z človeškimi celicami in z živalmi je metoda delovala, je povedal Shafren. Če bo te rezultate mogoče ponoviti pri kliničnih raziskavah na ljudeh, bi lahko v dveh letih razvili zdravilo. Avstralija ima zaradi povečini svetlopoltega prebivalstva in visokega sončevega žarčenja najvišjo stopnjo kožnega raka. Pri vsakem drugem Avstralcu se v življenjskem obdobju razvije ena od oblik kožnega raka. Na avstralski celini vsako leto diagnosticirajo okrog 9000 primerov potencialno smrtnih malignih melanomov, letno pa za njim umre okrog tisoč ljudi.
Po navedbah avstralskih znanstvenikov so med raziskavo viruse injicirali neposredno v melanom. Tam se začne virus razmnoževati in prične uničevati celice melanoma. V nekaj tednih se melanom začne zmanjševati in povsem izgine. "Predvidevamo, da nato virusi prehladnih obolenj krožijo v človekovem organizmu, kjer iščejo in uničujejo preostale melanome," je poudaril znanstvenik Shafren.