Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) poudarja, da izpostavljanje umetnemu soncu povečuje možnost obolenja za kožnim rakom in da mlajši od 18 let ne bi smeli uporabljati solarijev. Znano je namreč, da je pri mladih ljudeh, opečenih zaradi izpostavljanja ultravijoličnim (UV) žarkom, večja verjetnost, da kasneje v življenju obolijo za kožnim rakom, zadnje raziskave pa kažejo na neposredno povezavo med uporabo solarijev in kožnim rakom.
Nezdrava modna muha
Po ocenah WHO je po vsem svetu vsako leto odkritih okoli 132.000 primerov malignih melanomov, ki je najhujša oblika kožnega raka, okoli 66.000 ljudi pa vsako leto umre zaradi te bolezni in ostalih oblik kožnega raka. Hkrati te številke še naraščajo. Na Norveškem in Švedskem se je letno število primerov kožnega raka v zadnjih 45 letih več kot potrojilo, v ZDA pa se je v zadnjih 30 letih podvojilo. Za glavni razlog hitre rasti primerov te bolezni velja uporaba solarijev v kombinaciji z željo po zagoreli polti, ki jo narekuje moda.
"V zadnjih letih je vse bolj zaskrbljujoče, da ljudje, zlasti pa mladostniki, pretirano uporabljajo solarije, da bi pridobili družbeno zaželeno zagorelo polt. Posledica tega je povečano število obolelih za kožnim rakom," je povedala pomočnica generalnega sekretarja WHO Kerstin Leitner. "Zato opozarjamo na to dejstvo in upamo, da bo to priporočilo navdih za uveljavitev strožjega nadzora nad uporabo solarijev," je še povedala Leitnerjeva.
Za zakonsko ureditev
Nekateri solariji lahko oddajajo veliko več UV žarkov kot poletno opoldansko sonce v večini držav, doslej pa je učinkovite ukrepe glede solarijev sprejela le peščica držav. WHO zato poziva države, naj oblikujejo in uvedejo zakone za večji nadzor nad uporabo solarijev, kot na primer prepoved nenadzorovanih posegov z umetnim soncem.