naj bi manjkalo kar 40 milijard tolarjev, in nekateri so ob tem celo špekulirali, ali bodo vse pokojnine pravočasno izplačane, spet spregovoril minister za delo. Za številke pa smo se obrnili na pokojninski zavod. Po dosegljivih podatkih smo ugotovili, da je problem politično napihnjen, razmere pa, kljub resnim težavam niso katastrofalne.
Pokojnine bodo izplačane tako kot so bile vedno. Drug problem je, kje bo država dobila denar. Vprašanje denarja za pokojnine se je že spremenilo v vročo predvolilno temo. Jasno je, da so bile vse vlade do sedaj ujete med obveznostmi do pokojninske blagajne in denarnimi možnostmi, ki vedno bolj zaostajajo za potrebami.
Proračunska usklajevanja pa so vedno svojevrsten politični kompromis. Luknja je manjša od prvotnih ocen zaradi dodatnih nakazil Kapitalskega sklada v pokojninsko blagajno in zaradi tega ker je država umaknila tožbo proti ZPIZ-u, ki je bila težka sedem milijard. Ker bo državni proračun naslednje leto praktično eksplodiral že brez povečanih nakazi v pokojninsko blagajno, bo verjetno treba poseči v pravice. Za začetek bi bilo smiselno, da se pokojnine vežejo na rast življenjskih stroškov in ne plač, kar je sistemski nesmisel.