Pop in

Sporna preteklost Schwarzeneggerjevega očeta

Los Angeles, 25. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Filmski igralec avstrijskega rodu Arnold Schwarzenegger, ki se poteguje za naslov guvernerja Kalifornije, že spoznava, da so lahko volitve v ZDA precej umazana igra.

Arnold Schwarzenegger
Arnold Schwarzenegger FOTO: Reuters

Medtem ko je slavni igralec vedno trdil, da zavrača nacistično preteklost očeta Gustava Schwarzeneggerja in je podaril 750.000 dolarjev Centru lovca na nacistične zločince Simona Wiesenthala ter mu pomagal zbrati več milijonov dolarjev, zaradi česar je leta 1991 prejel tudi nagrado centra, pa sedaj ta isti center ponovno odpira avstrijske državne arhive in brska po Gustavovi preteklosti. Tiskovna agencija AP je v nedeljo sporočila, da je Wiesenthalov center leta 1990 na Arnoldovo željo že pobrskal za Gustavovo preteklostjo, sedaj pa bo to storil še enkrat, ker so bili določeni dokumenti do lani apečateni.

V Wiesenthalovem centru ostajajo hvaležni za igralčevo nesebično podporo in menijo, da njihovo odpiranje dokumentov ne bi smelo vplivati na Schwarzeneggerjeve možnosti za zmago na volitvah za guvernerja Kalifornije, ki bodo 7. oktobra. Arnoldov oče Gustav naj bi se leta 1939 pridružil nacističnim rjavosrajčnikom oziroma organizaciji Strumabteilung (SA), nekaj mesecev za tem, ko je organizacija izvedla neslavno kristalno noč - napade na judovske sinagoge in trgovine, med katerimi je umrlo več sto ljudi, na tisoče pa jih je bilo odvedenih v koncentracijska taborišča. Doslej ni nobenih podatkov, da je Gustav Schwarzenegger zagrešil kakšen zločin, čeprav to ni izključeno, saj SA ni bila skavtska organizacija. Kljub članstvu v SA pa je Gustav leta 1947 postal avstrijski policist in delo opravljal do svoje upokojitve. Umrl je leta 1972. Po uvodnem navdušenju, pa tudi brez očetove preteklosti postaja jasno, da bo pot do guvernerske palače za Schwarzeneggerja precej težka, pri čemer ga utegnejo spodnesti celo republikanci, ki so v Kaliforniji sicer znani po tem, da se redno ustrelijo v lastno nogo. Zadnja anketa časopisa Los Angeles Times ugotavlja, da bi edini demokratski kandidat za guvernerja, sedanji podguverner Criz Bustamante dobil 35 odstotkov glasov, Schwarzenegger pa 22 odstotkov.

Zmaga proti demokratskemu kandidatu je v Kaliforniji izredno težka naloga sama po sebi, Schwarzeneggerja pa ovira tudi paleta republikanskih kandidatov, ki razbijajo podporo volivcev. Kandidatov za zamenjavo Davisa je skupaj 135, poleg Bustamanteju in Schwarzeneggerju pa anketa Los Angeles Timesa daje največ možnosti še dvema republikancema. To sta Peter Ueberroth, ki bi dobil 7 odstotkov glasov in Tom McClintock, ki bi dobil 12 odstotkov glasov. Oba sta zaenkrat trmasta in trdita, da ne bosta odstopila od kandidature.

Schwarzeneggerju je nekoliko pomagal nekdanji republikanski kandidat proti Davisu, Bill Simon, ki je zaradi nevarnosti razbijanja republikanskih glasov odstopil od kandidature.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10