"Gre za konec nekega upravnega postopka, ki traja dolga leta, zato ne vem, zakaj bi se po devetih letih zakona o denacionalizaciji v Sloveniji ponovno spraševali, ali je nekaj ideološko sprejemljivo oziroma nesprejemljivo. O tem se ne sprašujemo več zato, ker smo že zdavnaj ugotovili, da je zakon - tudi po mnenju ustavnega sodišča - enostavno potrebno izpeljati," ugotavlja minister za kmetijstvo, Franci But.
Po besedah nekdanjega ustavnega sodnika, Janeza Šinkovca, je odločba nepravilna, kajti že zakon o denacionalizaciji ni dovoljeval vračanja v naravi stvari, ki so javno dobro. Prav tako je cerkev že dobila vso to premoženje plačano, ker so te gozdove nekoč že prodali.
Na ljubljanski nadškofiji očitke o tem, da je ravno te gozdove cerkev nekoč že prodala, seveda zavračajo. "Za nas in za celotno slovensko javnost je nesporno dejstvo, da so bili ti gozdovi vzeti cerkvi oziroma ljubljanski nadškofiji in bi se po zakonu moralo že zdavnaj vrniti. Kako se je lastništvo menjavalo v različnih časovnih obdobjih, pa je stvar zgodovine in presoje, vsekakor so bili ti gozdovi vzeti cerkvi," poudarja tiskovni predstavnik rimskokatoliške cerkve, Janez Grill.
Slovenski zakon o denacionalizaciji nekateri uvrščajo med najbolj radodarne, saj je v veliki meri predvidel vračanje v naravi. Po besedah Rajkota Pirnata, takratnega pravosodnega ministra, so se za tako "radodarne" poteze odločili, ker so se zavedali, da vračanje v katerikoli drugi obliki pomeni obremenjevanje davkoplačevalcev. To pa je, sicer po številnih poskusih, da bi rimskokatoliški cerkvi vzeli pravico veleposestnikov, še podkrepila odločba ustavnega sodišča. "Ustavno sodišče je v tem primeru preseglo svoja pooblastila", ugotavlja Šinkovec in dodaja, da je ta odločba sramota za ustavno sodišče.
Odločbi kmetijskega ministrstva bo, po uradnih informacijah, sledila še vrsta drugih odločb, saj se je vlada zavezala, da bo denacionalizacija končana prihodnje leto. In zgodba o ateističnem otočku sredi Evrope, kot se je nekoč o Sloveniji slikovito izrazil nadškof Rode, bo samo še preteklost.