
Švicarski veteran si je zagotovil tudi mali kristalni globus za skupno veleslalomsko zmago v letošnji sezoni. Srebro je pripadlo Američanu Bodeju Millerju, bron pa si je z zmago prismučal Hans Knauss.
Grünigen zelo zadovoljen z razpletom
Švicarski veteran Michael von Grünigen si ne bi mogel želeti boljšega razpleta na zadnji tekmi v karieri. Že med sezono poudaril, da je to njegovo zadnje smučarsko leto. Potem ko se mu na domačem SP v St. Moritzu ni izpolnila želja po kolajni, se je za tolažbo lahko veselil vsaj malega kristalnega globusa v veleslalomu, četrtega po letih 1996, 1997 in 1999. Njegovo slavje bi lahko v Lillehammerju preprečil le še Bode Miller, a le ob zares nesrečnem razpletu za Švicarja, ki bi moral ob Američanovi zmagi ostati praznih rok.
Dvomov o malem kristalnem globusu skorajda ni bilo več že po polovici tekme. Miller je bil daleč zadaj, celo izven mest, ki na finalu še prinašajo točke, Švicar pa trdno v sedlu na četrtem mestu. Največ uspeha se je obetalo Avstrijcem, saj je vodil Christoph Gruber pred Hansom Knaussom, tretji pa je bil švedski veteran Fredrik Nyberg.
Miller je imel le možnost napada

Miller je imel v drugi vožnji na voljo le eno možnost: napasti, izpeljati podobno vožnjo kot jih je bil nekdaj sposoben Ingemar Stenmark, se prebiti do zmage in obenem upati, da bo von Grünigen končal brez točk ali pa celo odstopil. Naloga je bila izredno težka, a Američan, ki je v zadnjem delu sezone sicer močno popustil in predčasno priznal premoč staremu-novemu zmagovalcu svetovnega pokala Stephanu Eberharterju v boju za veliki kristalni globus, jo je vzel zares. Pravzaprav z 18. mesta po prvi vožnji (17. si je delil z Vincentom Milletom) je z drugo progo Avstrijca Gerda Ehna opravil dobro in prevzel vodstvo, nato pa stvari niso bile več odvisne od njega. Sreča mu je bila naklonjena do osmega po prvi vožnji Benjamina Raicha, celo tako, da je sicer slalomski specialist Kalle Palander dosegel do stotinke enak čas in ga ni prehitel. Negotovosti pa je bilo konec po Raichovem nastopu; ne le, da je prevzel vodstvo, njegova vožnja je bila tako dobra, da je zadostovala celo za skok na zmagovalne stopničke.

Von Grünigen je lahko ob zanj ugodnem razpletu nastopil povsem neobremenjen. Če so številni ljubitelji smučanja pričakovali, da se bo 33-letni Švicar poslovil s tradicionalnim počasnim vijuganjem in odpenjanjem smuči pred ciljno črto, so se zmotili. Gruber ni zdržal pritiska, delal je napako za napako in na koncu padel celo na 11. mesto.
Zmage se je tako veselil Knauss, ki je tako v skupnem seštevku s četrtega mesta skočil na tretje, njegova žrtev pa je bil Francoz Frederic Covili, saj je s 15. mestom dobil premalo točk, da bi lahko ubranil skupni veleslalomski bron.
Druga vožnja izenačena
Smučarji so bili v drugi vožnji zelo izenačeni, saj je šele 19. Aksel Lund Svindal za najhitrejšim zaostal več kot sekundo. Na vrhu pa sta bila slalomski specialist Ivica Kostelić ter smukaški svetovni prvak Michael Walchhofer.
Knauss je moral ob svoji sedmi zmagi v karieri, drugi veleslalomski v letošnji sezoni, slavo prepustiti staremu švicarskemu veleslalomskemu mačku. Obkrožen s kolegi iz reprezentance in s šampanjcem v rokah se je tekmovalec, ki bo čez slab mesec praznoval 34. rojstni dan, lahko sproščeno veselil. Tretje mesto je bil zadnji kamenček v mozaiku njegovih uspehov v svetovnem pokalu.