V Ribinsku najboljša Italijana

Ribinsk, 21. 01. 2007 11.47 |

V finalu sprinterske tekme v ruskem Ribinsku sta zmagi odšli v Italijo. Do točk sta prišli obe Slovenki.

Italijanska tekačica na smučeh Arianna Follis
Italijanska tekačica na smučeh Arianna Follis FOTO: Reuters

Italijanka Arianna Follis je zmagovalka sprinterske preizkušnje smučark tekačic za svetovni pokal v ruskem Ribinsku. Drugo mesto je osvojila Nemka Claudia Kuenzel-Nystad, tretje pa Američanka Kikkan Randall.

Četrta je bila Finka Virpi Kuitunen, ki se je s tem še utrdila v skupnem seštevku svetovnega pokala, kjer je Slovenka Petra Majdič, ta zaradi priprav v Avstriji v Rusijo ni odpotovala, še vedno na odličnem četrtem mestu. Dobro sta nastopili tudi obe slovenski predstavnici, saj sta osvojili točke svetovnega pokala. Vesna Fabjan je bila 12., Katja Višnar pa 28.

Pri moških je bil najboljši Renato Pasini
Pri moških je bil najboljši Renato Pasini FOTO: Reuters

Pri moških se je do prvih stopničk v karieri povzpel Italijan Renato Pasini, Rus Nikolaj Pankratov je bil drugi, Nemec Tobias Angerer pa tretji, pri čemer je slednji še vedno v premočnem vodstvu skupnega seštevka, saj najbližji zasledovalec Rus Aleksander Legkov (567 točk) zaostaja za 155 točk.

Za najboljšimi smučarji tekači in tekačicami je deveta letošnja preizkušnja svetovnega pokala. Ruski Ribinsk, oziroma tamkajšnji prireditelji, pa so naredili nemogoče, da so kljub mnogim zapletom izpeljali tekmo. Kot vsa prizorišča v Evropi, je imela tudi ruska postaja velike težave z zagotavljanjem snega in s tem s pripravo proge. Organizatorji so tako z zaledenele reke Volge rezali plošče ledu in jih v Ribinsku sestavljali eno ob drugo. Na sobotni preizkušnji s skupinskim startom je bila proga precej razmočena, saj je pred samim startom še deževalo, medtem ko je pred sprintom ponoči celo padlo nekaj snega.

Karavana smučarjev tekačev se s svetovnim pokalom zdaj seli v estonski Otepaeae, kjer bodo na sporedu preizkušnje v klasični tehniki, dekleta bodo v soboto tekla na 10 km, fantje na 15 km, v nedeljo pa bo sledil še sprint. V Estonijo bo odpotovala tudi Petra Majdič, poleg Višnarjeve pa najbrž tudi Fabjanova. Teden zatem bo sledila še tekma v Davosu, kjer bo po Gracerjevih besedah nastopil tudi Nejc Brodar.

V težkih razmerah pa sta se odlično znašli obe slovenski predstavnici Vesna Fabjan in Katja Višnar, ki sta dobro izkoristili odsotnost nekaterih najboljših, ki se zaradi priprav na bližnje svetovno prvenstvo niso odločile za dolgo pot na sever Rusije. Slovenki sta sobotni skupinski start izpustili in se osredotočili na sprintersko preizkušnjo. Fabjanova je naredila velik korak naprej in se prebila tudi v polfinale, kjer je po šestem osvojenem mestu nato tekmovala v malem finalu. Tudi tam je bila šesta, kar je na koncu zadostovalo za skupno dvanajsto mesto. Višnarjeva je po 23. času kvalifikacij v četrtfinalu tekla nekoliko slabše, kljub temu pa s končnim 28. mestom znova osvojila točke svetovnega pokala.

"Dekleti sta nastopili odlično, maksimalno sta izkoristili ponujeno priložnost. Sem smo pripotovali predvsem v želji, da osvojimo točke in uspelo nam je. Naši cilji so tako izpolnjeni," je povedal pomočnik glavnega trenerja Ivana Hudača Marko Gracer. "Prireditelji so sicer naredili nemogoče. Včerajšnja tekma je bila zaradi visokih temperatur precej pod vprašajem, danes je bilo nekoliko boljše, saj je ponoči malo snežilo. Vesnine uvrstitve v finale B nismo pričakovali, naredila je svoj maksimum in nastopila več kot odlično. Tudi Katja je osvojila točke, tako da se domov vračamo zadovoljni," je še dodal Gracer.