Jadralskega praznika, kot Barcolano imenujejo jadralci in jim to tudi v resnici pomeni, se je udeležilo 1905 jadrnic vseh mogočih razredov in s posadkami, katerih večina se na Barcolano vrača zgolj iz užitka. Za mnoge namreč to ob poletnih turističnih jadralskih popotovanjih pomeni edino priložnost, ko se na morje podajo v tekmovalnem duhu. Nekateri to jemljejo bolj, drugi manj resno, vsekakor pa je ob zabavi to tudi tradicionalno tekmovanje za prestiž med slovenskimi in italijanskimi jadralci.
Za zmago se je poleg Puhovega Velikega Viharnika in Esemita potegovala tudi Maxi Jena. Za slab mesec staro in 23,98 metrov dolgo ter 2 milijona evrov vredno jadrnico je bila to prva regata in hkrati prva preizkušnja, tako kot tudi za njenega skiperja Mitja Kosmino in 18 člansko posadko Slovenija 1 team. Mitja Kosmina je Maxi Jeno opisal z naslednjimi besedami: "Ta jadrnica ima več vrednosti. Prva je finančna, druga, ki se mi zdi še bolj pomembna, pa je ta, da smo jo v celoti izdelali doma, v Piranu. Kar se tiče denarja, je ob podobnih projektih govora o milijonih evrih. Lahko trdim le to, da smo za Maxi Jeno porabili dve tretjini manj denarja, kot bi ga za tovrstno barko lahko. Uspelo nam je splaviti jadrnico, ki je hitra in predvsem zelo zanimiva. Že sedaj, preden je sploh opravila s svojo prvo tekmovalno preizkušnjo, je interes zanjo zalo velik. Prepričan sem, da bo Maxi Jena tekmovala in zmagovala po najbolj prestižnih evropskih regatah. Narejena je za zmage na Azurni obali, Malti, Palmi de Mallorci in na Capriju."
O informacijah, da naj jadrnica le ne bi bila tako popolna, je Kosmina dejal: "To so dezinformacije. Mi smo sistem premične kobilice realizirali, a ne dokončno. Tako da na splavitvi še ni bilo vse tako kot bi moralo biti. Poskusili smo z neko začasno rešitvijo, ki se ni obnesla. Voda je res vdrla v trup pri kobilici. V petih dneh smo jadrnico dokončali po projektu. Vse govorice o potapljanju ob splavitvi se mi zdijo absurdne. Na to temo mi je bilo škoda zgubljati besede."
Da je barka nekaj posebnega je pričala tudi gneča ljudi, ki se v Trstu gnetla okoli nje. 5,05 metra široka in s svojimi 13.000 kilogrami - za svoj razred je izjemno lahka jadrnica, katere jambor meri ponovno ekstremnih 36 metrov - je mnogim vzbudila vprašanja ali smo z Maxi Jeno dobili jadrnico, ki bi Slovenijo lahko zastopala tudi na ameriškem pokalu.
"Delali smo po drugačni formuli. Smo bolj dinamični, hitrejši, bolj atraktivni. Tiste na Ameriškem pokalu zahtevajo povsem druge lastnosti. Maxi Jena dosega višje hitrosti, kot jadrnice, ki se borijo na Ameriškem pokalu. Tiste dosegajo hitrosti od 12 do 14 vozlov, medtem, ko je Maxi Jena že na treningih dosegala hitrosti do 24 vozlov, projektirana pa je tudi za hitrost do 35 vozlov. To je jadrnica, ki je primerna predvsem za regate, kakršne se odvijajo v Sredozemlju. Barka ima velik potencial, izredno hitra je z vetrom, a prave preizkušnje še ni imela. Največji potencial ima trup, vse ostale stvari je moč zamenjati, trupa ne. In že z doslej opravljenih testiranj nam je jasno, da gre za odlično jadrnico z lepo prihodnostjo."
Za Mitjo, ki je tri leta zapored z Gaio Legend slavil zmago na Barcolani, je preizkušnja v tržaškem zalivu zelo velik izziv. "Italijanski novinarji so me spraševali, ali mi zmaga na Barcolani sploh še predstavlja nek izziv. Lahko rečem, da je zame zmaga na tej regati še vedno ena najpomembnejših stvari v življenju. Gre le za šest jadrnic, a to so barke, ki so tekmovale okrog sveta ali se merile na Ameriškem pokalu. Na njih so izvrstni, vrhunski jadralci in najboljši skiperji na svetu. Gre za velik boj med temi najboljšimi, v katerega smo vedno vmešani tudi mi. Zmaga tu pa je kot v vsakem športu odvisna od mnogih dejavnikov. Poleg tega, da smo v cilju prvi ali vsaj pri prvih, bo na letošnji Barcolani pomembno predvsem, da Maxi Jeno nepoškodovano pripeljemo domov. Če ne bomo prvi, si tega ne bomo šteli kot popoln polom, svojo jadrnico moramo namreč še dobro spoznati. Na njej smo bili doslej le dobra dva tedna," je pred letošnjo Barcolano razmišljal Kosmina, na kateri mu zmaga žal ni bila usojena.