Medtem, ko je osem jadrnic uspelo priti na start prve preizkušnje, se druge sploh niso premaknile iz pristanišča, saj so vetrovi pihali s hitrostjo 25 do 30 vozlov, organizatorji pa so zaradi varnostnih razlogov preizkušnjo prestavili na drugi dan.
Jadrnice America's Cupa, katerih vrednost doseže tudi do pet milijonov ameriških dolarjev, tehtajo okrog 20 ton. Trup je zasnovan tako, da je čim lažji, medtem ko je gredelj izredno težak. Takšna porazdelitev teže se v izredno močnih vetrovih ne obnese najboljše in je lahko celo nevarna. Gredelj, ki je približno štiri metre pod trupom, predstavlja večino teže, kar pa posledično predstavlja veliko obremenitev trupa. Jadra, ki dosegajo površino teniškega igrišča v močnem vetru tako obremenijo trup, da se lahko jadrnica prelomi. Organizatorji America's Cupa so se v preteklosti že ubadali z zlomi jadrnic, v takem primeru, pa se plovilo v nekaj minutah znajde na dnu morja.
Jadralci bodo tako s plovi poskusili v petek, ko se bo ameriška OneWorld Challenge srečala s švicarsko Alinghi. Posadka Stars and Stripes bo poskusila prekrižati račune jadrnici Prada, ki si lasti tudi pokal Louis Vuitton, ameriški Oracle bo jadral ob boku italijanskega Mascalzone Latino, švedski Victory Challenge pa se bo srečal s francoskim Le Defi. Devet posadk iz šestih držav bo borilo za pravico, da bodo lahko skušale prvi posadki Nove Zelandije odvzeti lani osvojeni naslov. Zmagovalec bo znan februarja 2003.