Andreja Leški je svetovna podprvakinja

Budimpešta, 09. 06. 2021 17.45 |

STA, Ž.K.
17

Slovenska judoistka Andreja Leški je osvojila srebro na svetovnem prvenstvu v judu. V finalu kategorije do 63 kilogramov je morala poraz v finalu priznati že petkratni svetovni prvakinji, Francozinji Clarisse Agbegnenou. To je prva medalja za Slovenijo iz svetovnih prvenstev po letu 2018.

Koprčanka "na začasnem delu v Ljubljani" je bila v uvodnem krogu kot tretja nosilka turnirja prosta, nato pa se je poigrala s Sandrine Billiet s Kapverdskih otokov in jo vrgla v prvi pravi akciji po vsega 18 sekundah.

Veliko težja tekmica je bila 26-letna Britanka Lucy Renshall. Po skoraj desetih minutah borbe namesto običajnih štirih se je zmage veselila slovenska reprezentantka, ki je večji del dvoboja nadzorovala tekmico in, kljub temu da ji ni uspelo pripraviti odločilnega meta, slavila po treh kaznih nasprotnice.

V četrtfinalu je varovanka Andreja Šturbabina nadaljevala s suverenimi predstavami in izkušeni 33-letni Ketleyn Quadros iz Brazilije podobno kot letos na grand slamu v Kazanu ni dala priložnosti za presenečenje. Odločilni met je sledil 39 sekund pred koncem dvoboja.

Andreja Leški, dobitnica brona na letošnjem evropskem prvenstvu v Lizboni, je v polfinalu z uspešno izvedenim protimetom še četrtič v karieri premagala Venezuelko Anriquelis Barrios, ki je danes potrdila dobro formo in na poti do polfinala izločila eno glavnih favoritinj, Japonko Nami Nabekura.

V finalu se je Andreja pomerila z aktualno svetovno prvakinjo Clarisse Agbegnenou in ji poskušala preprečiti osvojitev že petega naslova svetovne prvakinje, a ji to žal ni uspelo.

Andreja Leški
Andreja Leški FOTO: IJF

V kategoriji do 81 kilogramov je nastopil Alen Vučina in izgubil prvo borbo proti Turku Mohamedu Kocu, čeprav je že imel prednost vazarija.