Kljub romanju niso priromali v četrtfinale
Hrvaški nogometaši so pred odločilnim dvobojem obiskali Fatimo, romarsko mesto vernikov, a jim to na koncu ni pomagalo. Videti pa je bilo, da jim bo. Že na začetku tekme so povedli in bili 30 minut v nebesih. A po golu so storili napako, preveč so se pomaknili v obrambo, za kar jih je nasprotnik kaznoval. V končnici prvega dela je dosegel dva gola, tako je bilo že takrat praktično jasno, kdo se bo uvrstil v četrtfinale, kjer jih je čakala Portugalska. Varovanci Otta Barića so v drugem delu sicer razumljivo zaigrali napadalneje, toda želenega učinka ni bilo.
Čeprav je bil Angležem za napredovanje dovolj že neodločen izid, so tekmo začeli napadalno, a v peti minuti so doživeli hladno prho. Milan Rapaić je z leve strani izvajal prosti strel, v kazenskem prostoru je bila velika gneča, Ashley Cole je celo nespretno sprožil udarec na svoj gol. David James je bil sicer na mestu, toda odbito žogo je Niko Kovač vendarle spravil v mrežo. Vodstvo je slovenske južne sosede zadovoljilo. V tistem trenutku so bili z eno nogo že v četrtfinalu, vendar do konca je bilo še veliko časa. Hitro se je dalo videti, da se bo angleških napadov težko ubraniti. Le nekaj minut po vodstvu Hrvatov se je po podaji Waynea Rooneyja Paul Scholes sam znašel pred vratarjem Tomislavom Butino, vendar je ta njegov strel ubranil. S streli od daleč sta v 20. in 25. minuti poskušala Frank Lampard in Michael Owen, toda Butina je bil obakrat na mestu. V 28. minuti je približno 10.000 hrvaškim navijačem zastal dih. Igor Tudor je storil nepotreben prekršek, prosti strel je izvajal "mojster" David Beckham, streljal pa je le v živi zid. V 38. minuti je po protinapadu lepo poskušal Dado Pršo, James je njegov strel ubranil.
Sledila je odločilna končnica prvega dela, v kateri so si nogometaši Svena Gorana Erikssona na široko odprli vrata napredovanja. V 40. minuti je Lampard podal žogo v prazen prostor, kamor je pritekel hitri Owen, Butina je njegov strel ubranil, toda žoga se je odbila do Rooneya, ta jo je z glavo podaljšal do glave Scholesa, ki ni imel težkega dela, da jo je poslal na pravo mesto. Ko so gledalci že mislili, da se bo polčas končal z izidom 1:1, pa je na sceno stopil Rooney. S približno 20 metrov se je odločil za strel in žoga je med rokami Butine zletela v mrežo.
Po pričakovanju so morali Hrvati v drugem delu vse moči usmeriti v napad, a posebej nevarni dolgo časa niso bili. Vratar James je imel nekaj dela le pri strelu Giovannija Rossa od daleč. Več prostora v napadu je "gordon albion" izkoristil v 68. minuti. Owen in Rooney sta v hitrem protinapadu izmenjala podajo, trenutno najboljši strelec prvenstva je prišel sam pred gol ter brez posebnih težav poslal žogo mimo Butine v mrežo. Po prejetem tretjem golu bi morali kockasti za izpolnitev cilja doseči tri gole. Puške v koruzo niso vrgli, prek Tudorja, ki je izkoristil podajo Daria Srne iz prostega strela, so izid znižali, a že nekaj minut pozneje dopustili Lampardu, da se sprehodi skozi obrambo in doseže še četrti gol. S tem je bilo upov Hrvatov konec, čeprav so si v zaključku še pripravili nekaj priložnosti.
Stadion Luz, gledalcev 62.000,
sodniki: Collina, Ivaldi, Pisacreta (vsi Italija).
Strelci: 1:0 N. Kovač (5.), 1:1 Scholes (40.), 1:2 Rooney (45.), 1:3 Rooney (68.), 2:3 Tudor (73.), 2:4 Lampard (79.).
Hrvaška:Butina, Šimić (od 67. Srna), R. Kovač (od 46. Mornar), Šimunić, Živković, Tudor, N. Kovač, Rosso, Rapaić (od 55. Olić), Pršo, Šokota.
Anglija: James, G. Neville, Terry, Campbell, A. Cole, Beckham, Gerrard, Lampard (od 84. P. Neville), Scholes (od 70. King), Owen, Rooney (od 72. Vassell).
Rumeni karton: Šimić.
Rdeči karton: /
__________________________________________________
Henryju se je odprlo v pravem trenutku
Francozi so svoj niz nepremaganosti na evropskih prvenstvih podaljšali že na pet tekem. Tokrat so si z zmago proti Švicarjem, proti katerim so leta 1905 slavili svoj prvi mednarodni uspeh, tudi zagotovili vnovičen nastop med najboljšimi osmimi reprezentancami 12. EP. Pred tekmo so "trikolori" veljali za velike favorite za zmago, do katere pa so prišli veliko težje, kot so pričakovali, saj so se Švicarji predvsem v prvem delu izkazali za zelo borbenega nasprotnika. Nove tri točke, s katerimi so se Francozi kot prva ekipa skupine B prebili v nadaljevanje tekmovanja, pa sta z zadetki prispevala prva zvezdnika Zinedine Zidane in Thierry Henry.
V uvodnih minutah so se varovanci Jacquesa Santinija, slednji je na klopi pustil Marcela Desaillyja, Williama Gallasa in Olivierja Dacourta, zelo mučili z borbenimi Švicarji, ki so dvakrat prišli do lepih priložnosti za vodilni zadetek. Tako je Hakan Yakin v deveti minuti za malo zgrešil okvir francoskih vrat, šest minut kasneje pa je isti igralec s prostega strela s 23 metrov natančno meril, a se je izkazal Fabien Barthez. Toda kmalu zatem so Francozi le pokazali svojo namero, saj so v 21. minuti povedli. Robert Pires je iz kota poslal žogo pred vrata Švicarjev, tam pa je bil najvišji Zidane, ki je prvič premagal Jörga Stiela.
Ko je vse kazalo, da se bo pravi francoski "show" šele začel, pa so za šok poskrbeli tudi nogometaši Koebija Kuhna, ki so srečanje v Coimbri začeli brez kaznovanih Bernta Haasa in "pljuvalca" Alexandra Freia. Mikael Silvestre je namreč napravil napako pred svojim kazenskim prostorom, do žoge je prišel Ricardo Cabanas, ki je lepo našel šele 18-letnega napadalca nizozemskega PSV Johanna Vonlanthena, ta pa je prelisičil Bartheza in izid poravnal. S tem je postal tudi najmlajši strelec v zgodovini EP, za tri mesece je prehitel Angleža Wayna Rooneyja. Ta zadetek je Francoze očitno zelo šokiral, saj niso našli prave igre in delali veliko napak pri podajah. Sicer pa tudi Švicarji do konca polčasa niso več zapretili, edino priložnost za nov francoski zadetek pa je v 44. minuti po podaji Zidana z glavo zapravil Henry.
Tudi nadaljevanje ni prineslo veliko kakovosti v igro Francozov, medtem ko so Švicarji nadaljevali s čvrsto igro v obrambi in na sredini, prek Murata Yakina pa so se znašli tudi v novi priložnosti za gol, a je Baslov branilec zgrešil. Santinijevi varovanci so nekako z "italijansko preračunljivostjo" želeli zadržati zanje ugoden izid, kakšne posebno velike želje po novem zadetku pa v teh trenutkih niso pokazali.
Toda potem je Santiniju uspela prava poteza, ko je v 75. minuti iz igre povlekel nevidnega Juventusovega strelca Davida Trezegueta, na zelenico pa poslal Manchestrovega Louisa Sahaja. Slednji je bil namreč podajalec pri drugem zadetku Francozov, dosegel pa ga je Henry, ki se je tako odkupil za zgrešeno stoodstotno priložnost ob koncu prvega polčasa. Kot kaže je prvi zadetek na Euru 2004 najboljšega napadalca angleškega prvenstva le otresel pritiska, saj je ta "vajo ponovil" že čez devet minut, ko je dokončno odločil zmagovalca in tako Franciji v četrtfinalu za nasprotnike "izbral" Grke.
Mestni stadion, gledalcev 30.000,
sodniki:Michel, Sramka in Balko (vsi Slovaška).
Strelci: 1:0 Zidane (21.), 1:1 Vonlanthen (26.), 2:1 Henry (76.), 3:1 Henry (84.).
Francija: Barthez, Sagnol (od 46. Gallas, od 90. Boumsong), Thuram, Silvestre, Lizarazu, Makelele, Vieira, Zidane, Pires, Trezeguet (od 75. Saha), Henry.
Švica: Stiel, Henchoz (od 86. Magnin), M. Yakin, Müller, Spycher, Cabanas, Vogel, Wicky, Gygax (od 86. Rama), H. Yakin (od 60. Huggel), Vonlanthen.
Rumeni kartoni: Henry; H. Yakin, Wicky, Huggel.
Rdeči karton:/
__________________________________________________
Izidi:
- nedelja, 13. 06:
Švica - Hrvaška 0:0
Francija - Anglija 2:1 (0:1)
- četrtek, 17. 06.:
Anglija - Švica 3:0 (1:0)
Hrvaška - Francija 2:2 (0:1)
- ponedeljek, 21. 06.:
Hrvaška - Anglija 2:4 (1:2)
Švica - Francija 1:3 (1:1)
Lestvica:
1. Francija 3 2 1 0 7:4 7
2. Anglija 3 2 0 1 8:4 6
3. Hrvaška 3 0 2 1 4:6 2
4. Švica 3 0 1 2 1:6 1