Neporažena slovenska boksarka Ema Kozin se je kot lastnica začasni šampionskega pasu organizacije WBC in šampionskega pasu organizacije WBF pomerila v največji in hkrati najtežji borbi kariere. V Cardiffu ji je nasproti stala samooklicana najboljša boksarka vseh časov, Claressa Shields, ki si lasti šampionske pasove organizacij WBC, WBA, IBF in The Ring, zbirki pa je po predstavi brez napake dodala še šampionski pas organizacije WBF.
Slovenska šampionka ni bila kos ameriški
Prva je v ring ob pesmi Siddharte prišla slovenska šampionka Ema Kozin, ki se je tja podala v bleščeči halji v barvah slovenske zastave, za njo pa je v ring stopila še zelo sproščena ameriška borka Claressa Shields.
Kozinova je Shieldsovo takoj stisnila ob vrvi, a prva je udarila Američanka. Prva runda je bila precej mirna, borki sta jo izkoristili predvsem za ocenjevanje dosega nasprotnice in uvodno tipanje. V drugi rundi se je Ema še vedno zdela nekoliko nervozna, to pa je nasprotnica izkoristila in jo nekajkrat dobro zadela. Po dveh rundah je statistika pokazala, da je Shieldsova zadela pri 35 udarcih, Kozinova pa le pri petih. Tretjo rundo je Kozinova začela nekoliko agresivneje in že na začetku stopila na plin. Izkušena Američanka je Emin nalet hitro ustavila in iz bloka nekajkrat dobro namerila v telo Slovenke.
Izkušena Shieldsova, za katero je to že 90. borba v karieri (do sedaj je zbrala 78 amaterskih in 11 profesionalnih), je v četrti rundi pokazala, zakaj se je oklicala za najboljšo vseh časov. Američanka je povsem prevladovala ter z močnimi kombinacijami udarcev v telo in nato zaključkom v glavo dobro zdelovala Slovenko.
Peta runda je bila povsem podobna četrti in sredi runde je bila nemočna Kozinova stisnjena v kot ringa. Slovenska šampionka se je s klinčem sicer dobro rešila iz težke situacije, a izgubila že peto rundo zapored. Njen trener in menedžer Rudolf Pavlin ji je po polovici borbe dejal, da nasprotnica ne udarja več tako močno in da bodo zdaj nastopile Emine runde. Dejal ji je še, naj poskuša borbo pripeljati do konca in pripravi svoje močne udarce.
Ob koncu šeste runde je iz ameriškega kota že prišla sugestija, naj borbo zavoljo nasprotnice prekinejo, a slovenski kot se ni predal. Režiser je ob tem pokazal Savannah Marshall, najverjetneje naslednjo nasprotnico Shieldsove, ki je z zehajočo gesto dala vedeti, kakšna se ji zdi borba.
Po sedmi rundi je bila Ema žal videti povsem zdelana in samo vprašanje časa je še bilo, kako dolgo bo zdržala. V osmi rundi se je Shieldsova nekoliko ustavila in rundo mirno pripeljala do konca, v predzadnji in zadnji rundi pa je Kozinova zgolj še poskušala preživeti. Čeprav je Slovenka znana po tem, da je zelo vzdržljiva in zna moč prihraniti za konec borbe, je bila tokrat povsem brez moči. Američanka je borbo mirno pripeljala do konca, Kozinova pa se lahko pohvali, da je z eno najboljših boksarsk na svetu zdržala vseh deset rund. Vsi trije sodniki so borbo ocenili enako, in sicer so vseh deset rund pripisali Shieldsovi, ki je tako ohranila šampionske pasove organizacij WBC, WBA in IBF, Kozinovi pa je odvzela še šampionski pas organizacije WBF.
Nova lastnica kar petih pasov ženske srednje težke kategorije je borbo opisala tako: "Kar smo hoteli narediti, smo naredili. Bila sem mirna, uničila sem jo z udarci v telo in ji zadala ogromno škode. Seveda sem zadovoljna s predstavo, žal mi je le, ker je nisem nokavtirala. Mislim tudi, da bi moral sodnik nekajkrat ustaviti borbo … V šesti in sedmi rundi sploh ni vračala udarcev." Nato je dodala še: "Sem sem prišla, da bi Emo spravila s poti in izzvala Savannah. Jaz sem svojo nalogo opravila, sedaj je na vrsti ona, potem pa se vidiva."
Ob teh besedah je bila k soočenju povabljena Marshallova, ki si je borbo potencialne nasprotnice ogledala v živo. Že s prvimi besedami je poskrbela za burno reakcijo občinstva in Shieldsove: "Če boš tako boksala proti meni, mislim, da bom s tabo pobrisala tla." Američanka ji je v jezi odgovorila: "Veš, kaj? Ti še mojih predalov ne moraš pobrisati. Ni me strah, zato sem tu. Ti si nisi upala priti v Ameriko, jaz pa sem prišla sem, da te izzovem." Med velikima nasprotnicama se je vnel besedni boj, promotor Marshallove pa je po koncu dejal, da upajo, da bodo močno želeno borbo organizirali junija letos.
V glavni borbi večera Chris Eubank mlajši ugnal Liama Williamsa
Glavna borba večera je tokrat pripadla Angležu Chrisu Eubanku mlajšemu in Valižanu Liamu Williamsu. Že v prvi rundi je z direktom dobro zadel sin legendarnega Chrisa Ebuanka – ta je borbo gledal v živo – in Williamsa, ki mu je ob tem tudi nekoliko spodrsnilo, spravil v nokdavn.
Po kratkem štetju je Williams agresivno nadaljeval, a prejel še en močen udarec in trpljenja ga je rešil zvonec, ki je označil konec prve runde. Domačin je drugo rundo začel bolje kot prvo, a po dveh minutah ga je Eubank odlično zadel z levim krošejem in znova spravil v nokdavn.
Tretja je bila precej bolj izenačena in nekajkrat je uspelo udarce povezati tudi Williamsu. Med borcema je bilo tudi nekaj vroče krvi, saj sta si nekaj udarcev izmenjala še po koncu runde. Četrto rundo je bolje začel Valižan in nekajkrat dobro zadel, a Anglež je potreboval zgolj en sprednji direkt z levico, da je Williamsa znova spravil na tla. V peti rundi je Eubank nekoliko zmanjšal aktivnost in se raje osredotočil na izzivanje nasprotnika. Williams je v šesti rundi le nekoliko prevzel pobudo in sodniki so jo verjetno zabeležili kot dobljeno. Sedma je bila precej bolj izenačena, vročekrvna borca sta pokazala tudi nekaj rokoborskih prvin. V osmi, deveti in deseti rundi je pobudo povsem prevzel Williams in z desnimi direkti dobro zdeloval Eubanka, ki mu je počasi zmanjkovalo energije. V enajsti rundi pa je Anglež znova samozavestno stopil naprej, ujel pravi trenutek in Williamsa z levico poslal na tla. V zadnji rundi je Williams, ki je imel pod desnim očesom in nad njim že precej veliko oteklino, stopil naprej in po ringu lovil Eubanksa, da bi mu zadal kakšen močan udarec. Eubank mlajši je poplesaval po ringu in se delal norca iz nasprotnika ter tako zapravil čas do konca borbe. Sodniki so na koncu s 116:109, 116:108 in 117:109 zmago pripisali Eubanku mlajšemu, ki je tako vpisal še šesto zaporedno zmago.
Duboisova debitirala s sijajno zmago
Pred glavnima borbama večera je potekal še obračun v ženski lahki kategoriji. Pomerili sta se mlada Caroline Dubois, za katero je bil to debi med profesionalci, in precej neuspešna Litovka Vaida Masiokaite, ki že zadnjih osem borb ni zmagala. Duboisova velja za mladi up angleškega boksa, saj je na olimpijskih igrah v Tokiu osvojila srebrno medaljo, štiri leta pred tem pa je slavila na mladinskih olimpijskih igrah. Angležinja se je že od prvega zvonca borila agresivno in tekmico pritisnila ob vrvi. V tretji rundi se je Litovka prvič znašla na tleh, a je hitro vstala in nadaljevala borbo, v kateri je bila podrejena. 21-letna Angležinja je prevladovala vseh šest rund, in čeprav ji 13 let starejše Litovke ni uspelo ustaviti z nokavtom, se je razveselila prve zmage v profesionalni karieri.
Jenkins ugnal Indonga
Kot druga sta v glavnem delu dogodka v ring stopila izkušena velteraša Chris Jenkins in Julius Indongo. Tako Valižan kot Namibijec sta v ringu nazadnje doživela poraz, zato sta se oba želela vrniti na zmagovalno pot. Prvo rundo sta borca izkoristila za zbiranje občutkov, v drugi pa sta bila že precej aktivnejša. Indongo je v tretji rundi že začel kazati znake utrujenosti, v četrti pa je bil že popolnoma izčrpan. Peto rundo je Namibijec sicer začel bolje kot prejšnji dve, a Jenkinsu ni zadal pretirane škode. Oteklina nad Indongovim desnim očesom je bila v šesti rundi že precej velika, a je kljub temu zdržal do konca borbe. Po osmih rundah ni bilo dvoma – sodnik v ringu je roko v znak zmage dvignil Jenkinsu.
Gill do prve profesionalne zmage, Robinson do prvega poraza
Obračun precej neizkušenih težkašev se je začel dokaj izenačeno, borca sta imela nekaj dobrih izmenjav, prvi pa je dobro zadel Shane Gill. V drugi rundi je pobudo začel prevzemati prav Gill, ki je dobro izkoriščal nasprotnikovo statičnost in ga začel zdelovati z udarci iz bližine. Tudi Steven Robinson je nekajkrat dobro zadel z levim krošejem, a nedvomno so prve tri runde pripadle Gillu, za katerega je bila to šele druga profesionalna borba v karieri. Robinson, čigar vzdevek je Drago (dobil ga je zaradi podobnosti liku iz kultnega filma Rocky), je v četrti rundi začel izkoriščati prednost v dosegu in unovčevati več izkušenj v ringu, a to ni bilo dovolj za zmago. Po sodniški odločitvi je na koncu slavil Gill, ki se je tako razveselil prve profesionalne zmage v boksarskem ringu, Robinson pa je po štirih zmagah vpisal prvi poraz v profesionalni karieri.
Seznam borb, ki si jih lahko kadar koli ogledate na VOYO:
Srednje težka kategorija: Chris Eubank mlajši – Liam Williams (soglasna sodniška odločitev)
Ženska srednje težka kategorija: Claressa Shields – Ema Kozin (borba za naslov prvakinje v srednji kategoriji po različicah WBC, WBA, WBF in IBF; soglasna sodniška odločitev: 3x 100-90)
Ženska lahka kategorija: Caroline Dubois – Vaida Masiokaite (sodniška odločitev)
Velterska kategorija: Chris Jenkins – Julius Indongo (sodniška odločitev)
Težka kategorija: Steve Robinson – Shane Gill (sodniška odločitev)
Ostale borbe večera:
Težka kategorija: Otto Wallin – Kamil Sokolowski (soglasna sodniška odločitev)
Velterska kategorija: Samuel Antwi – Conah Walker (Antwi je po soglasni sodniški odločitvi obranil naslov angleškega velterskega prvaka)
Super lahka kategorija: Harlem Eubank – Viorel Simion (tehnični nokavt v peti rundi)
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.